Norsko chce za devět let prodávat pouze elektrická auta

Norsko patří k zemím s největší podporou elektrických automobilů a hodlá v tom pokračovat i do budoucna. Nový národní plán na období od roku 2018 do roku 2029 dokonce počítá s tím, že se relativně brzy budou v Norsku prodávat už pouze elektrické automobily.

Oslava padesátitisícího registrovaného elektromobilu v Norsku, byl jím model Tesla S
9.3.2016 16:01   |  

Se zprávou přišli kolegové z hybridcars.com. Norsko údajně plánuje, že za devět let, tedy v roce 2025, se nebude prodávat už nic jiného než automobily s nulovými emisemi. Týkat se to má nových osobních automobilů, autobusů a lehkých užitkových vozů.

V Norsku by se tak měla prodávat auta osazená různými bateriemi, ale počítá se i s palivovými články.

Norský plán obsahuje rovněž návrh, podle kterého by do roku 2030 měly existovat na trhu už pouze těžší užitkové elektrické automobily, tři čtvrtiny dálkových autobusů mají také mít elektrický pohon a u nákladních vozů se počítá do roku 2030 s podílem bezemisních strojů 50 %.

Norsko ale nehodlá snižovat vlastní celkovou produkci emisí pouze za pomoci elektromobilů. Plán se týká všech druhů dopravy včetně jízdních kol. Tamní vláda chce například utratit zhruba miliardu dolarů za výstavbu dálnic určených pro jízdní kola tak, aby je lidé mohli používat i na cestování mezi městy. Jezdit na kole po takových dálnicích bude údajně možné téměř celý rok.

Článek vyšel na serveru Autorevue.cz.


Čtěte také:

Skoro pětinu prodaných aut v Norsku loni tvořily elektromobily

Prodeje elektromobilů v Evropě vzrostly o polovinu, vede Norsko

Studie: Elektromobily se v Česku prosadí za patnáct let

Čína se loni stala největším trhem s elektromobily, ukázala studie

Autor: Lukáš Dittrich/Autorevue.cz

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web