Nouzový stav a tma: Sabotéři přerušili dodávky elektřiny z Ukrajiny na Krym | E15.cz

Nouzový stav a tma: Sabotéři přerušili dodávky elektřiny z Ukrajiny na Krym

Nouzový stav a tma: Sabotéři přerušili dodávky elektřiny z Ukrajiny na Krym
Krymské pobřeží
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Nick Savchenko via Flickr

ČTK

Ruskem anektovaný Krym se v noci na neděli ocitl bez dodávek elektrické energie z Ukrajiny, ruské ministerstvo pro mimořádné situace vyhlásilo na poloostrově nouzový stav. Podle ruských médií byly stožáry elektrického vedení na ukrajinské straně odpáleny. Ukrajinský ministr energetiky sdělil, že výpadkem kvůli zničeným stožárům trpí i "jiné části země", nejen Krym. Ukrajinská média informovala o střetu národní gardy s lidmi, kteří chtěli bránit opravě.

„Krym je bez proudu, nemohu zatím sdělit žádné další podrobnosti,“ citovala agentura TASS šéfa energetické společnosti Krymenergo Viktora Plakidu. Výpadek v dodávkách nastal dnes v 00:20 moskevského času (sobota 22:20 SEČ).

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že bez elektřiny zůstalo všech zhruba 1,9 milionu obyvatel poloostrova. Vyhlášené mimořádné opatření má platit do doby, než bude zásobování elektřinou obnoveno. „Všechny nemocnice hlásí, že spustily své naftové generátory a že přijaly potřebná opatření,“ uvedly krymské úřady. Poloostrov je teď podle nich v takzvaném izolovaném režimu, kdy je odkázán výhradně na své nouzové zdroje energie.

odpálený stožár vedení vysokého napětíodpálený stožár vedení vysokého napětíAutor: čtk
odpálený stožár vedení vysokého napětí

Agentura Interfax uvedla, že v jihoukrajinské Chersonské oblasti, která s Krymem přímo sousedí, byly na trase vedení na Krym vyhozeny do povětří dva rozvodné stožáry. Spekuluje se, že je za tím radikální skupina Blokáda Krymu, která zveřejnila na internetu snímky odpálených sloupů, odpovědnost za exploze ale odmítla s tím, že je to dílo sabotérů.

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn podle deníku Ukrajinska pravda uvedl, že exploze přerušily čtyři rozvodné linie vysokého napětí a že výpadek elektřiny postihl kromě Krymu také dva okresy Chersonské oblasti. Kvůli těmto sabotážím ale hrozí přerušení dodávek energie 40 procentům všech odběratelů v Chersonské a Mykolajivské oblasti. V ukrajinské energetické soustavě proto musela být přijata mimořádná opatření související s omezením odběru.

Ukrajinska pravda připomíná, že dva stožáry výbuchy poškodily už v pátek ráno a jeden v noci na úterý. Demčyšyn dnes řekl, že se už pracuje na opravě dvou přenosových linií, při nichž se zapouštějí kabely do země. Jedna z linií by podle něj mohla být zprovozněna do 24 hodin.

Ukrajinská média také informovala, že už v pátek v noci se střetla asi stovka příslušníků národní gardy se členy „občanské blokády Krymu“, kteří bránili v přístupu k poškozeným stožárům. Několik krymských Tatarů zapojených do blokády prý utrpělo zranění. Gardisté sice nestříleli, ale prý bili protestující pažbami.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace již v pátek varovalo obyvatele Krymu, aby se připravili na možné výpadky elektřiny a zajistili si dostatek baterií a také vodu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!