O osudu Vitáskové kvůli chybě při schvalování zákona rozhodne vláda

Osud Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu drží v rukou kabinet. Vláda nebo její pověřený člen bude muset rozhodnout, zda předsedkyni ERÚ zprostí výkonu funkce kvůli jejímu trestnímu stíhání v kauze dvou solárních elektráren. Vyžaduje to zákon o státní službě, pod nějž kvůli chybě při loňském schvalování novely energetického zákona vedení úřadu od 1. ledna spadá.

Alena Vitásková
6.1.2016 6:20   |  

„Návrh ministerstva vnitra, aby o paní předsedkyni rozhodoval premiér, není šťastný. Ve vládě budu prosazovat, aby rozhodovala vláda jako celek,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Materiál by mělo ministerstvo vnitra do konce týdne předložit vládě k projednání, sdělila mluvčí rezortu vnitra Martina Němcová.

Zákon o státní službě říká, že státní zaměstnanec se zprostí výkonu služby až do skončení trestního stíhání. Vitáskové hrozí trest až devíti let vězení za zneužití pravomoci úřední osoby v případu udělení licencí pro chomutovské elektrárny patřící do holdingu Z-Group Zdeňka Zemka. Soud by měl verdikt vynést v následujících měsících.

Vitásková se dostala loni několikrát do ostrého konfliktu s ministerstvem průmyslu. Na konci roku odmítala vypsat podporu obnovitelným zdrojům za více než 42 miliard korun. Vláda by mohla s rozhodnutím o osudu Vitáskové vyčkat na to, jak dopadne třetí čtení novely energetického zákona, který by vedení ERÚ z působnosti zákona o státní službě opět vyňal.

Vitásková podřízení zákonu o státní službě v minulosti kritizovala jako ohrožení nezávislosti Energetického regulačního úřadu.

„Poslanci se jí budou zabývat 20. ledna. Novela by celou věc vyřešila a paní předsedkyně by v úřadu setrvala až do poloviny roku 2017, kdy jí končí funkční období,“ dodává Mládek.

Vitásková podřízení zákonu o státní službě v minulosti kritizovala jako ohrožení nezávislosti ERÚ. Ministerstvo vnitra s tímto výkladem nesouhlasí, protože ustanovení energetického úřadu, která upravují postavení předsedy ERÚ, zůstávají nedotčena.
„Vláda, nebo jí pověřený člen, bude plnit pouze úkoly služebního orgánu vůči paní předsedkyni v personální oblasti. Nestává se představeným, který by mohl dávat příkazy k výkonu služby,“ říká Němcová z ministerstva vnitra.


Čtěte také:

Zeman by dodanil zisky solárních baronů. Vitáskovou ocenil

Vitásková čelí dalším trestním oznámením, kvůli nevypsané podpoře

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web