Papcelu pomůže s ruskou zakázkou exportní banka, dostal úvěr za miliardu

aktualizováno Strojírenská společnost Papcel získala od České exportní banky (ČEB) odběratelský úvěr na dodávku papírenského stroje za více než miliardu korun do Ruska. Projekt bude pojištěn u exportní úvěrové pojišťovny EGAP a začne ještě letos.

Papcel
25.2.2016 14:31   |  

Projekt navazuje na dřívější spolupráci s ruským papírenským podnikem zaměřujícím se na výrobu dekorativního papíru, uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš. Podle něj Česko díky zakázce získá možnost, jak podpořit vznik nových pracovních míst. „V potaz jsme rovněž brali vysokou zaangažovanost českých dodavatelů na zakázce,“ dodal.

Podle vedení Papcelu financování projektů prostřednictvím ČEB usnadňuje prosazování českých technologií a upevnění pozic na ruském trhu. „Díky dlouhodobé spolupráci s ČEB se nám dařilo vstupovat na nové trhy v Evropě i mimo ni, vytvářet si tam nezbytné reference pro další expanzi a celkově zvyšovat naše objemy exportovaných dodávek,“ řekl předseda představenstva společnosti Ivan Dzido.

Litovelský Papcel vyrábí stroje a technologická zařízení pro papírenský průmysl. Firma založená v roce 1950 zaměstnává kolem 250 lidí. Více než 90 procent produkce směřuje do zahraničí. Jediným akcionářem Papcelu je česká společnost VEGA - HSH. ČEB je specializovaná bankovní instituce vlastněná státem. Financuje vývozní úvěry a poskytuje další služby související s vývozem. Od svého vzniku v polovině 90. let ČEB podpořil 1200 projektů v celkovém objemu přes 380 miliard korun.

Navýšení kapitálu

Před dvěma týdny schválila valná hromada ČEB navýšení základního kapitálu o jednu miliardu korun. O potřebě zvýšit kapitál banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) informovalo koncem loňského roku ministerstvo financí. Sanace ztrát z dřívějších obchodů a doplnění kapitálu na přísnější regulatorní podmínky si podle ministerstva vyžádají v následujících pěti letech přes 15 miliard korun.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku ČEB evidoval pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy korun. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Problematické případy šetří policie.


Čtěte také:

Český Papcel pronikl do Indie, dostal zakázku za 400 milionů

Český Papcel pokračuje v tažení Evropou, začne vyrábět v Itálii

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web