Plynárenské soustavy chceme propojit, shodlo se Česko a Polsko | E15.cz

Plynárenské soustavy chceme propojit, shodlo se Česko a Polsko

Plynárenské soustavy chceme propojit, shodlo se Česko a Polsko
Uzávěr plynovodu.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
paj

Česko a Polsko se dohodly na dalším pokračování projektu plynovodu Stork II. Nezávazné memorandum o politické podpoře plánovanému vzájemnému propojení plynárenských soustav podepsali na začátku září při summitu visegrádské skupiny a Ukrajiny v polské Krynici premiéři obou zemí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Beata Szydlová, uvedl úřad vlády.

„V polské Krynici došlo k podpisu právně nezávazného memoranda, že obě strany mají zájem realizovat tento projekt do roku 2020,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Více nebylo možné ze strany státní správy udělat, neboť Česká republika není a nebude investorem české části tohoto projektu, dodal Kotrba. Na podpis dohody upozornil server EurActiv.cz.

V textu memoranda vyjádřili předsedové vlád přetrvávající politickou podporu projektu a vůli spolupracovat s evropskými i národními institucemi tak, aby se realizoval, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Sobotka označil severo-jižní propojení plynárenských soustav Česka a Polska prostřednictvím Stork II na dubnových mezivládních konzultacích obou zemí ve Varšavě za důležité .

Plynovod Stork II byl v roce 2013 zařazen mezi projekty společného zájmu Evropské unie, tedy projekty s přeshraničním přínosem a významem pro celou unii, uvádí úřad vlády. Podle evropské strategie by se měl realizovat do roku 2020 kvůli posílení energetické bezpečnosti EU.

Mládek: PKN Orlen chce rozvíjet investici v Česku, odchod není aktuální

Českým investorem je firma Net4Gas, která je jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku a provozovatelem tuzemské přepravní soustavy. Podle zjištění serveru Euractiv.cz bude muset projekt znovu požádat o spolufinancování z evropských peněz, i když Evropská komise loni v září pro Stork II vyčlenila dotaci 63 milionů eur.

Česká vláda podle serveru na začátku června dostala informace, že se Polsko na projekt chystá uvalit tříleté moratorium. Kabinet proto v červnu zahájil intenzivní diplomatická jednání, která vyvrcholila podpisem memoranda v Krynici.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!