Plynové elektrárny se po letech v kómatu probouzejí, vydělávají i Počerady

Padající cena zemního plynu oživuje evropské plynové elektrárny, včetně českých Počerad. Zemní plyn loni zlevnil o 31 procent a jen letos jeho cena spadla o 14 procent. Německé plynové elektrárny se díky tomu od 7. prosince dostávají ve špičce do provozního zisku. Ten se za měsíc vyšplhal z nuly k osmi eurům za megawatthodinu.

Elektrárna Počerady
22.1.2016 13:15   |  

Naposledy se německým elektrárnám na plyn povedlo přehoupnout do černých čísel v únoru 2012. Ve Francii se plynové elektrárny dokonce vyplatí provozovat i mimo špičku. Jejich provozní zisk se vyšplhal na čtyřleté maximum 7,23 eur za megawatthodinu.

Na tuto vlnu naskočil i ČEZ, který loni na podzim rozjel novou počeradskou elektrárnu na dosud rekordní počet dnů. Loni v říjnu se energetické skupině vyplatilo spustit Počerady, když se cena elektřiny ve špičce přehoupla přes 37 eur za megawatthodinu. V době, kdy vyráběla, ČEZ byl schopen prodávat elektřinu i za více než 50 eur.

Natural Gas

I když spalování plynu produkuje zhruba polovinu emisí skleníkových plynů než uhlí, nedokázaly se dosud plynové elektrárny proti levnější výrobě z uhlí prosadit. Společnosti jako E.On nebo Statkraft musely zavírat elektrárny, které se hodí pro vyrovnávání kolísavé výroby obnovitelných zdrojů.

Konkurence i pro atom

Teď je vše jinak. Francouzská banka Société Generale odhaduje, že plyn bude dál zlevňovat, když skončí zima a cena ropy dál klesne. „Jsme v situaci, kdy nejeefektivnější plynové elektrárny nahrazují nejméně účinné uhelné zdroje,“ řekl agentuře Bloomberg Marcus Bokemann, ředitel pro strategii švédské společnosti Vattenfall.

Francouzská společnost Engie zdvojnásobila výrobu ve svých čtyřech elektrárnách v roce 2015. Oživila i turbíny v elektrárně Fos-sur-Mer, která byla dlouho v hibernaci. „Ceny plynu jsou dokonce tak nízko, že plynové elektrárny mohou konkurovat atomovým elektrárnám v produkci nejlevnější elektřiny,“ tvrdí Bruno Brunetti ze společnosti Pira Energy.


Čtěte také:

Německo kolíkuje hřiště pro energetiku budoucnosti

Elektrárna Počerady umazala ztráty kvůli potížím s jádrem

Českou energetiku po uhlí ovládne atom. Navzdory prolomení limitů

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web