Plzeňská Škoda a malajsijská firma budou mít společný vývoj | E15.cz

Plzeňská Škoda a malajsijská firma budou mít společný vývoj

Plzeňská Škoda a malajsijská firma budou mít společný vývoj
Výroba v Škoda Transportation
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Škoda Transportation a malajsijská firma Scomi Engineering Bhd podepsaly smlouvu o spolupráci na společném vývoji vozidel pro MHD a lehkých kolejových vozů. Škoda tak chce více proniknout do zemí ASEAN, Brazílie a Indie, kde má Scomi silnou pozici. Partnerství umožní oběma společnostem nabízet vozy a služby po celém světě.

„Jsme přesvědčeni, že spolupráce dovolí firmě Scomi podílet se ve větší míře na dopravních projektech. Technické a manažerské zkušenosti obou firem posílí pozici na světovém trhu a rozšíří nabídku dopravních řešení,“ řekl generální ředitel Scomi Engineering Kanesan Veluppillai.

Podle Tomáše Krska, šéfa představenstva Škody Transportation, pronikla už v minulosti plzeňská skupina na asijské trhy, například do Číny a Jižní Koreje. „Doufáme, že za pomoci silného partnera, jakým Scomi je, budeme nadále růst na globálním trhu,“ řekl.

Scomi může Škodě pomoci proniknout do zemí ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie), Brazílie a Indie, kde má již silnou pozici. V případě, že spolupráce na těchto trzích bude úspěšná, bude moci Scomi kooperovat se Škodou na dodávkách ve střední Evropě.

Rekordní rok pro plzeňskou Škodu: zvedla zisk o třetinu na 2,2 miliardy

Rozšíření o elektrické a hybridní pohony

Kromě toho podepsala Scomi smlouvu o výhradním zastoupení také se Škodou Electric, dceřinou firmou Škody Transportation. Scomi má výhradní právo na distribuci a prodej výrobků Škody Electric v Brazílii a zemích ASEAN. Podle smlouvy budou nabízeny například kompletní trakční vybavení pro kolejová vozidla a nové výrobky vzniklé ze společného vývoje a servis.

„Nyní vyrábíme autobusy pouze s dieselovým a benzinovým pohonem. Podle smlouvy budeme moci rozšířit výrobu také o autobusy s elektrickým a hybridním pohonem. Naše kolejová vozidla budou moci navíc využívat kompletní trakční výzbroj a motory ze Škody Electric. Tím budeme moci pokrýt na našich trzích stále se zvyšující poptávku po řešeních, která jsou šetrnější k životnímu prostředí,“ řekl Veluppillai.

Přední dodavatel pro hromadnou dopravu

Scomi Engineering je předním dodavatelem systémů hromadné dopravy, zejména autobusů, železničních vagonů nebo jednokolejných vozidel. Společnost zabezpečuje provoz a údržbu první etapy jednokolejné dráhy v indické Bombaji. Nyní se pracuje na druhé etapě s předpokládaným dokončením v roce 2016. V Kuala Lumpuru, hlavním městě Malajsie, jsou v provozu čtyřvozové vlaky a v Brazílii se brzy budou realizovat tři projekty, které jsou ve fázi dokončování projektové přípravy.

Škodě Transportation v loňském roce vzrostl čistý zisk meziročně o 30 procent na 2,27 miliardy korun. Největší výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů a vozů metra ve střední a východní Evropě utržil loni 16,4 miliardy korun, což je proti roku 2013 zhruba o 12 procent více. Podíl exportu přitom dosáhl 67 procent. Vozy ze Škody Transportation jezdí kromě Čëska také v Turecku, USA, Polsku, Rusku, Itálii nebo v Číně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!