Počerady nemají zajištěné uhlí, jednání s Czech Coalem váznou | E15.cz

Počerady nemají zajištěné uhlí, jednání s Czech Coalem váznou

ČTK

,

vrb

Druhá největší česká uhelná elektrárna Počerady má stále zajištěné dodávky uhlí jen do konce roku. Uvedl to její majitel ČEZ. Zatím se mu nepodařilo najít dohodu se současným dodavatelem - mosteckým Czech Coalem. O tom, že by se elektrárna s výkonem 1000 megawattů mohla v krajním případě uzavřít, ČEZ odmítá spekulovat.

„Nevedeme boj o uhlí,“ uvedla mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová. „Jakmile se shodneme na ceně, bude kontrakt na dodávky uhlí skupině ČEZ prodloužen. Další detaily těchto jednání nebudeme zveřejňovat,“ dodala.

Cena, o jakou jde, není známa. Loni místopředseda představenstva Czech Coalu Jan Dienstl mluvil o plánovaném zdražení pro teplárny - Czech Coal jim chtěl zvednout cenu z 40 až 45 korun za gigajoule na 60 až 68 korun. „Teplárny jsou zvyklé na vysoké zisky a my se o tu marži chceme podělit. Ale všem teplárnám to uhlí dáme, jen jde o cenu,“ řekl tehdy Dienstl.

Počerady ročně spotřebují šest milionů tun uhlí, zhruba sedminu objemu těžby v celém Česku. ČEZ sice vlastní Severočeské doly, takový objem by ale od nich asi nezískal.

„Nahrazení dodávek ze Severočeských dolů není reálné. Máme samozřejmě připraven i scénář, pokud by k dohodě nedošlo. Nebylo by ale nijak efektivní o alternativách spekulovat a znevýhodňovat se v jednání. Věříme v nalezení dohody,“ uvedl Schnepp.

ČEZ vloni začal v Počeradech stavět nový paroplynový blok za odhadovaných 17 miliard, který má být hotový ve druhém pololetí roku 2013. Výkonem odpovídá necelým 90 procentům nynější uhelné elektrárny, souvislost se spory s Czech Coalem ale firma odmítá.

Příští týden má krajský soud otevřít starý spor obou společností, v němž ČEZ chce od Czech Coalu deset miliard korun za údajné porušení pravidel hospodářské soutěže. Okolo roku 2005 chtěl ČEZ s předchůdcem Czech Coalu, tehdejší Mosteckou uhelnou společností, domluvit novou dlouhodobou smlouvu, která by umožnila stavbu nových elektrárenských bloků.

Firmy se ale nedohodly a ČEZ chce náhradu ušlého zisku s tím, že smlouva už byla sjednaná. Ústecký krajský soud by měl spor začít řešit příští týden.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!