Pokles prodejů aut v Rusku značně zpomalil, v únoru činil 13 procent

Prodej nových osobních aut v Rusku se v únoru meziročně snížil o 13,4 procenta na 111 145 vozů. Tempo poklesu prodeje však výrazně zpomalilo. Vyplývá z údajů podnikatelského sdružení AEB. Propadu odbytu se nevyhnul ani český výrobce Škoda Auto.

 Ilustrační foto
10.3.2016 12:20   |  

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Za první dva měsíce se prodej propadl o 20,8 procenta na 193 072 vozů, napsala agentura Reuters.

Prodej Škody se v únoru snížil o 27 procent. Největším prodejcem zůstal domácí AvtoVAZ, výrobce vozů Lada, jeho prodej však rovněž klesl, a to o 19 procent. Z velkých značek se podařilo zvýšit prodej pouze Toyotě a Fordu.

„Tempo meziročního poklesu viditelně zpomaluje a minus 13 procent je nejnižší hodnota za 14 měsíců,“ uvedl předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Loni se v v Rusku prodalo 1,6 milionu nových vozů, což bylo o 36 procent méně než předloni

Upozornil, že z velké části je to způsobeno nízkým objemem prodeje ve stejném období předchozího roku. Nicméně i tak je to podle něj vítaná zpráva před jarním obdobím, které bývá pro prodej aut jedním z nejdůležitějších.

Loni se v v Rusku prodalo 1,6 milionu nových vozů, což bylo o 36 procent méně než předloni. Letos by prodej mohl podle odhadů klesnout o zhruba pět procent na 1,53 milionu aut.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v lednu řekl, že vláda se rozhodla dále podpořit automobilový sektor. Podle ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova by vláda letos na pomoc tomuto odvětví mohla vynaložit celkem 45 miliard rublů (15,7 miliardy korun).


Čtěte také:

Prodej aut v Rusku klesl o více než třetinu, s propadem se potýká i Škoda

Prodej luxusních aut v Rusku navzdory krizi roste. Pomáhá devalvace rublu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web