Poláci dráždí ekology uhelným summitem

Poláci si způsobili potíže, když se rozhodli hostit konferenci OSN o klimatických změnách a setkání zástupců uhelného byznysu ve stejný čas. Varšava se tak dostala pod palbu ekologů. Tvrdí, že je pokrytecká a ve skutečnosti jí jde mnohem více o těžbu než boj proti klimatickým změnám. Vláda Donalda Tuska se přitom netají tím, že uhlí považuje za strategickou surovinu.

Tudy ne. Ekologové považují termín čisté uhlí za protimluv
19.11.2013 8:03   |  

Experti z téměř dvou stovek zemí se v polské metropoli snaží připravit základy dohody, jež má nahradit Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. Schůzku Světové uhelné asociace, která na stejném místě začala včera, environmentalisté považují za provokaci.

„Podporou a spolupořádáním uhelného summitu ve stínu jednání OSN o klimatických změnách Polsko prokázalo, že preferuje protlačování svých sobeckých zájmů a zájmů lidí z uhelného byznysu, místo aby kolektivně pracovalo na dosažení globální klimatické dohody do roku 2015,“ prohlásila Julia Michalaková z platformy Climate Action Network, která v Evropě sdružuje 120 organizací. Aktivisté kvůli tomu včera protestovali před ministerstvem hospodářství.

Kritika dopadla i na šéfku OSN pro klima Christianu Figueresovou, kterou nevládní organizace vyzvaly, aby přehodnotila plán na těžařské schůzce vystoupit. Figueresová to však označila za příležitost vyzvat znečišťovatele k rychlým změnám.

Ochranáři tvrdí, že spálení jen pětiny známých rezerv fosilních paliv zvýší průměrnou teplotu o dva stupně, považované za „červenou“ hranici. Varšava ale rozhodně nemá v plánu těžbu zastavit. „Budoucnost polské energetiky je v hnědém a černém uhlí stejně tak jako v břidlicovém plynu,“ prohlašuje premiér. „Někteří chtěli od uhlí upustit, ale energetická nezávislost vyžaduje nejen diverzifikaci zdrojů, ale také maximální využití vlastních zdrojů,“ argumentuje Tusk.

Země si přitom uvědomuje problém znečištění, silně postižené je třeba druhé největší a turisty vyhledávané město Krakov. V nedalekých Katovicích bylo letos otevřeno výzkumné středisko pro šetrnější využívání uhlí. Ekologové ale tvrdí, že „čisté uhlí“ je pouhý mýtus.


Čtěte také:

JSW, největší evropský producent uhlí, se kvůli poklesu cen propadl do ztráty

Polská Kompania Weglowa, největší těžař uhlí v EU, propustí sedm tisíc lidí

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web