Poláci můžou kvůli nízkým cenám energií odložit stavbu jaderné elektrárny

Polská konzervativní vláda možná znovu odloží výstavbu prvního jaderného reaktoru v zemi, protože náklady na projekt zůstávají nepředvídatelné. Prohlásil to dnes polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski.

Jaderná elektrárna, ilustrační foto
20.1.2016 18:45   |  

Projekt jaderné elektrárny představila poprvé v roce 2009 předchozí vláda, která tak chtěla najít nové alternativy výroby elektřiny k uhelným elektrárnám. Od té doby však nabral projekt řadu zpoždění kvůli klesajícím cenám energií a kvůli neštěstí v japonské jaderné elektárně ve Fukušimě v roce 2011, které mělo dopad na podporu veřejnosti.

Tchórzewski uvedl, že vláda s projektem stále počítá. Není však rozhodnuta, jak rychle bude výstavba pokračovat. Oficiální termín pro zahájení provozu prvního bloku je nyní rok 2025, původní termín byl rok 2020. Ministr upozornil, že náklady na výstavbu jaderné elektrárny o výkonu šest gigawattů jsou nyní 30 miliard až 50 miliard zlotých (180,6 miliardy až 301 miliard korun) a během výstavby mohou dále vzrůst.

Polsko vyrábí většinu elektřiny z uhlí, elektrárny i infrastruktura jsou však zastaralé. Nedostatečná rezervní kapacita pak představuje riziko pro elektrickou soustavu v zemi v době extrémního počasí, kdy spotřeba elektřiny roste. Evropská unie rovněž očekává, že Polsko omezí svou závislost na vysoce znečišťujícím uhlí.


Čtěte také:

Jak zachránit polské těžaře uhlí? Premiérka chce fúze s výrobci elektřiny

Do Polska dorazil první tanker se zkapalněným zemním plynem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web