Poptávka po autech v Číně dál sílí, prodeje vzrostly za rok o čtvrtinu | E15.cz

Poptávka po autech v Číně dál sílí, prodeje vzrostly za rok o čtvrtinu

Poptávka po autech v Číně dál sílí, prodeje vzrostly za rok o čtvrtinu
Autosalon v Číně
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Prodej motorových vozidel v Číně pokračoval v srpnu ve vysokém růstu. V meziročním srovnání se zvýšil o 24,2 procenta, což byl nejvyšší růst od ledna 2013. Celkem se v srpnu prodalo 2,1 milionu vozů, uvedl čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Prodej se zvyšuje kvůli očekávanému ukončení daňových výhod při nákupu vozu s malým objemem motoru.

Čína má největší automobilový trh na světě. V červenci se tam prodej aut zvýšil o 23 procent a v červnu o 14,6 procenta.

Oživení prodeje táhne zejména nižší daň na vozy s malým motorem, kterou vláda zavedla loni v říjnu. Analytici očekávají, že prodej silně poroste až do konce letošního roku, protože spotřebitelé se budou snažit ještě na poslední chvíli využít daňové výhody, která letos skončí.

Za leden až srpen se prodej meziročně zvýšil o 11,4 procenta. Loni přitom prodej za prvních osm měsíců, tedy před zavedením daňové výhody, stagnoval. Důvodem byly výkyvy na akciovém trhu a nejpomalejší růst čínské ekonomiky za 25 let, upozornila agentura Reuters.

Konec nafty v renaultech? Výrobce možná opustí vznětové motory

Svaz CAAM na začátku roku uvedl, že letos čeká zvýšení prodeje aut o šest procent. V celém loňském roce prodej motorových vozidel v Číně díky daňovému zvýhodnění ke konci roku vzrostl o téměř pět procent, když během roku se objevily obavy z prvního celoročního poklesu čínského automobilového trhu v tomto století. Loňský růst byl nicméně nejpomalejší od roku 2012.

CAAM vydává zprávu o prodeji všech motorových vozidel. Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) tento týden uvedl, že prodej osobních aut v srpnu meziročně vzrostl o 24,5 procenta na 1,8 milionu vozů. Tempo růstu tak zrychlilo z 23 procent v předchozím měsíci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!