Potíže ČEZ v cizině nekončí: v Rumunsku hrozí ztráta miliard na dotacích

Elektrárenská společnost ČEZ čelí dalším problémům v zahraničí, konkrétně v Rumunsku může přijít o značnou část peněz z dotací. Rumunské úřady totiž připravují změnu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Změna by měla nastat v červenci, nejčernější scénář prý počítá se ztrátou až 100 milionů eur ročně (zhruba 2,5 miliardy korun). Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Český energetický gigant ČEZ obnovil výstavbu větrného parku na jihu Rumunska. Ilustrační foto.
27.3.2013 12:13   |  

Zástupci české firmy se účastní jednání a čekají na výsledky. Po Albánii a Bulharsku je tak Rumunsko třetí zemí v regionu, kde má ČEZ potíže. Podle mluvčí společnosti ČEZ Barbory Půlpánové ale firma žádné výpočty zatím nemá.

„Nevíme, jaká kombinace bude, či nebude přijata. Čekáme na výsledky jednání, kterých se účastníme,“ řekla listu. Kromě toho, že je ČEZ distributorem elektřiny v jedné z oblastí, má v Rumunsku zásadní investici v hodnotě 1,1 miliardy eur - větrný park Fantanele a Cogealac o výkonu 600 MW elektřiny.

Větrné elektrárny budou možná mít výjimku, doufá ČEZ

Rumunská vláda se nyní více kloní ke snížení podpory u fotovoltaiky a vodních elektráren, ale nikoli u větru. Regulační úřad má svůj návrh představit na přelomu března a dubna, píšou HN.

V Rumunsku jsou obnovitelné zdroje podporovány takzvanými zelenými certifikáty, jejichž počet a hodnotu určuje zákon. Právě ten se ale teď má změnit. Podle deníku je nyní hodnota jednoho certifikátu v rozmezí 27 až 55 eur a v případě větrné energie je možné čerpat dva certifikáty na jednu MWh. V současné době se v průměru na jeden certifikát získá 54 eur. Nová rumunská vláda a většina expertů se shodují, že takovou podporu si rumunský státní rozpočet nemůže dovolit.

Konzultační společnost Candole uvedla, že v nejhorším případě, kdy by dotace na jednu megawatthodinu klesla z dnešních 110 eur (dva certifikáty po 55 eurech) na 30 eur (jeden certifikát za 30 eur), by ČEZ mohl přijít až o sto milionů eur ročně.


• Čtěte také:

Další krach v zahraničí? Po Albánii chce ČEZu odebrat licenci i Bulharsko

Bulhaři oznámí výsledky kontroly ČEZ po Velikonocích

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web