Potvrzeno: Slovenské automobilky loni vychrlily přes milion aut | E15.cz

Potvrzeno: Slovenské automobilky loni vychrlily přes milion aut

Potvrzeno: Slovenské automobilky loni vychrlily přes milion aut
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Volkswagen Slovakia

ČTK

Produkce automobilů na Slovensku loni dosáhla nového rekordu 1 038 503 vozidel a i v letošním roce by se měla udržet nad hranicí milionu vozidel. Uvedl to šéf slovenského svazu automobilového průmyslu Juraj Sinay.

Závody tří automobilek na Slovensku v minulém roce dohromady poprvé smontovaly více než milion vozidel, oproti roku 2014 tak celková produkce slovenských továren Kia Motors, PSA Peugeot Citroën a Volkswagen stoupla o téměř sedm procent. Automobilový průmysl je hlavním tahounem exportně orientované ekonomiky země.

„Jsme velmi opatrní v odhadech. Odhadujeme, že letos nepůjdeme pod hranici milionu vozů a že nebudeme růst prudce,“ řekl Sinay k očekáváním ohledně letošní produkce vozidel na Slovensku.

Výsledek může odhady předčit

Skutečný výsledek výroby vozů na Slovensku může být lepší než odhady svazu. Slovenská továrna PSA oznámila, že zvýšila výhled své letošní výroby na 315 tisíc z dosavadního odhadu 280 až 290 tisíc aut. Mluvčí závodu Peter Švec před novináři změnu zdůvodnil růstem evropského trhu s novými vozy. Slovenská divize PSA loni vyrobila přes 303 tisíc vozů a letos plánuje spustit produkci nového modelu vozu Citroën.

Lepších výsledků loni dosáhla i slovenská divize automobilky Kia Motors, která zvýšila produkci o čtyři procenta na rekordních 338 tisíc vozů. Výsledky za minulý rok ani výhled produkce zatím nezveřejnil bratislavský závod Volkswagenu.

Světová špička

Slovensko si loni udrželo pozici největšího výrobce automobilů v přepočtu na obyvatele. Automobilový průmysl v pětimilionové zemi přímo zaměstnává téměř 126 tisíc pracovníků. Odvětví se na průmyslové výrobě loni podílelo 44 procenty a dvěma pětinami na celkovém vývozu Slovenska.

Automobilový průmysl posílí svou pozici ve slovenské ekonomice po dokončení připravované továrny britské automobilky Jaguar Land Rover, která by výrobu u Nitry na jihu Slovenska měla zahájit v roce 2018.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!