Praha unikla milionové pokutě od energetické burzy

Praha unikla milionové pokutě od energetické burzy
29. června 2016 • 16:55
Magistrát hlavního města mohl kvůli tvrdým pravidlům pražské energetické burzy PXE přijít o více než tři miliony korun. Za každý den, který uplynul od lhůty na uzavření dodatečných smluv mezi dodavateli a odběrateli, burza požadovala stovky tisíc korun.

Nákupy přes PXE schvalovala rada města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Praxe uzavírání dodatečných smluv po burzovním obchodu je však sporná a zřejmě odporuje zákonu o veřejných zakázkách i zákonu o komoditních burzách. Podle šéfa rezortu průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) neposkytují některé burzy zákazníkům všechny informace.

Pravidla už neplatí

V burzovní soutěži, v níž zvítězila firma EP Energy Trading, nakoupila Praha 60412 MWh plynu. Podle pravidel PXE mělo vedení města do třiceti dnů od nákupu podepsat s dodavatelem smlouvu.

Úředníci to však udělali až čtyřiatřicátý den. I tak zanedbatelné prodlení však mohlo přijít městskou pokladnu draho. PXE totiž za čtyři dny naúčtovala magistrátu přes 2,4 milionu jako sankci pro dodavatele. A dalších více 640 tisíc chtěla sama. Kalkulace vycházela ze vzorce čtyřicet korun za každou megawatthodinu pro dodavatele a deset korun pro PXE.

Kraje nakupují elektřinu a plyn většinou na burze

„Burza dle platných pravidel sice měla možnost sankci požadovat, ale z objektivních příčin vedoucích k malému zpoždění podepsání smlouvy o sdružených dodávkách této možnosti nevyužila. V nyní platných burzovních pravidlech byla možnost této sankce odstraněna,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podezření ministerstva

PXE šetří ministerstvo průmyslu a obchodu, které je gestorem zákona o komoditních burzách. Podnětem se stal případ, kdy stejný subjekt působil jako poradce připravující dokumentaci pro zákazníka na účast v energetické aukci a zároveň byl oficiálním obchodníkem PXE, který zakázku nakonec získal.

„PXE jako jediná z komoditních burz mimo působnost zákona na svých webových stránkách vybízí k využití služeb svých ´poradců´, kteří poskytují služby zákazníkům. Činnosti ´poradců´by ale měly být vykonávány aparátem burzy, případně dohodci,“ sdělil mluvčí ministerstva František Kotrba.

PXE s nařčením nesouhlasí. „Úkolem poradců je zprostředkovat PXE příležitost k uzavření účastnické smlouvy s konečnými zákazníky a pomoci těmto zákazníkům s přípravou všech podkladů pro uskutečnění burzovního obchodu,“ uvedl mluvčí burzy Jiří Kořínek. Vyzdvihl, že všichni účastníci oceňují transparentnost prostředí PXE.

Podle šéfa rezortu Jana Mládka (ČSSD) je třeba, aby zákazníci burz získávali všechny důležité informace. Například o poplatcích a dalších nákladech spojených s obchodováním.

Komoditní burzy v posledních letech nahrazují klasické veřejné zakázky na energie. Jejich nákupy na aukcích preferuje stále více měst, krajů i státních orgánů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!