Pražská plynárenská upravuje po sezoně zálohy

30.3.2010 7:30   |  

Pražská plynárenská společnost zvyšuje od dubna řadě zákazníků zálohové platby za dodávky zemního plynu. Úpravy záloh přitom dělá před letní sezonou, kdy odběr domácností dramaticky klesá. Firma si tedy od zákazníků nechává posílat peníze, které bude potřebovat až na podzim.

„Zákazníci firmu vlastně půl roku úvěrují,“ uvedl mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Votočka. „Vše je ale podle smluv, takže s tím momentálně nemůžeme nic dělat,“ dodal s tím, že se sdružení snaží vyjednat v Poslanecké sněmovně úpravy, které by tvorbu cen a platby v plynárenství zprůhlednily. Podrobnosti však neupřesnil.

Za nepřiměřené zvýšení záloh dostala nedávno od antimopolního úřadu desetimilionovou pokutu RWE Transgas. Dalších pět milionů vyplatila na kompenzacích.

Podle Miroslava Vránka z kanceláře obchodního ředitele společnosti Pražské plynárenské nic podobného nehrozí. „RWE Transgas zvyšoval zálohy direktivně. U nás je mohou klienti kdykoli měnit,“ uvedl
Pražská plynárenská zvyšuje podle oficiálních informací od dubna ceny zemního plynu o dvě procenta. Zálohy se však zvedaly mnohem výrazněji. U některých smluv dělá nárůst celoročních plateb přes deset procent.

Pražská plynárenská má přes 440 tisíc klientů. Každé zvýšení záloh o stokorunu přinese firmě měsíčně 44 milionů korun navíc. Za půlroční letní sezonu to dělá přes čtvrt miliardy.

„Stanovení nových záloh bereme jako doporučení, které zákazník může, ale nemusí akceptovat. Výpočet provádíme na základě odběru v minulém období a cen zemního plynu,“ vysvětlil Vránek.

Zatímco v zimě odebírají domácnosti každý měsíc od 300 do 500 milionů metrů krychlových zemního plynu, přes léto klesá spotřeba až ke 30 milionům metrů. Nejsilnějším měsícem bývá leden, nejnižší odběr mívají domácnosti v srpnu, kdy vrcholí doba dovolených.

Vedle trojice silných hráčů RWE Transgas, E. ON a Pražské plynárenské nabízí zemní plyn domácnostem i řada nezávislých dodavatelů. K nejdéle působícím společnostem patří kupříkladu Levný plyn ze skupiny Lama Investments, který aktuálně nabízí až osmiprocentní slevy. Nově pak začala prodávat plyn domácnostem firma Conergy.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web