PRE může postavit plynovou elektrárnu

2.9.2009 7:38   |  

Pražská energetika dostala souhlas ministerstva životního prostředí k výstavbě nové plynové elektrárny v pražských Bohnicích. Špičkový zdroj má mít výkon 54 až 56 megawattů a firma se stavbou začne nejspíš napřesrok.

„Musíme ještě dořešit některé věci, jako je přívod vody a zemního plynu. Potom znovu připravíme studii ekonomické výhodnosti a zhruba v prosinci dostane definitivní záměr ke schválení dozorčí rada,“ uvedl generální ředitel Pražské energetiky Drahomír Ruta. Podle dokumentace k žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí by elektrárna měla stát v areálu rozvodny Pražské energetiky v ulici K Ládví na jihovýchodě pražského sídliště Bohnice. Vyrábět bude výhradně ve špičkách.

Špičková elektřina je totiž dražší než základní dodávky, které stojí kolem 50 eur za megawatthodinu. Ceny špičkové elektřiny se v zimních měsících dostávají i na více než dvojnásobek.

Kromě plynové elektrárny chce Pražská energetika postavit za 50 milionů korun v areálech rozvoden tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu půl megawattu. Plány na zapojení firmy do stavby větrných elektráren, o nichž letos v dubnu mluvil ředitel divize prodej a strategie Uwe Benkendorff, ale Ruta nepotvrdil.

Pražská energetika už podle jeho slov nakoupila velkou část elektřiny pro příští rok. „Něco máme zajištěné smlouvami s Energotransem a Elektrárnami Opatovice. Zbytek nakupujeme na burze,“ uvedl. Podle jeho slov bude cena elektřiny v hlavním městě pro příští rok nejspíš zlevňovat. O kolik to bude, Ruta zatím neuvedl. „Bude hodně záležet na energetickém regulačním úřadu,“ vysvětlil.

Spotřeba elektřiny v hlavním městě zůstává podle Ruty navzdory ekonomické krizi stabilní. Společnost proto předpokládá zhruba stejný výsledek jako v loňském roce, kdy vydělala 2,17 miliardy korun čistého. „Bude to možná o trochu méně, ale ne o mnoho. Hodně bude záviset na počasí,“ upřesnil Ruta.

Podle jeho slov pomáhá Pražské energetice v letních měsících rostoucí obliba klimatizačních jednotek. Špičkové zatížení hlavního města se i díky nim za posledních deset let zvýšilo z původních 500 na 830 až 850 megawattů. Zimní špičky se přitom díky vytápění pohybují okolo 1200 megawattů.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu Fotogalerie

Německý energetický koncern Siemens pozastaví všechny plánované investice do větrné energie ve Velké Británii. Firma chce počkat, až bude jasné, jakou podobu dostanou vztahy… více

Komerční prezentace
Mobilní web