PRE může postavit plynovou elektrárnu

2.9.2009 7:38   |  

Pražská energetika dostala souhlas ministerstva životního prostředí k výstavbě nové plynové elektrárny v pražských Bohnicích. Špičkový zdroj má mít výkon 54 až 56 megawattů a firma se stavbou začne nejspíš napřesrok.

„Musíme ještě dořešit některé věci, jako je přívod vody a zemního plynu. Potom znovu připravíme studii ekonomické výhodnosti a zhruba v prosinci dostane definitivní záměr ke schválení dozorčí rada,“ uvedl generální ředitel Pražské energetiky Drahomír Ruta. Podle dokumentace k žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí by elektrárna měla stát v areálu rozvodny Pražské energetiky v ulici K Ládví na jihovýchodě pražského sídliště Bohnice. Vyrábět bude výhradně ve špičkách.

Špičková elektřina je totiž dražší než základní dodávky, které stojí kolem 50 eur za megawatthodinu. Ceny špičkové elektřiny se v zimních měsících dostávají i na více než dvojnásobek.

Kromě plynové elektrárny chce Pražská energetika postavit za 50 milionů korun v areálech rozvoden tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu půl megawattu. Plány na zapojení firmy do stavby větrných elektráren, o nichž letos v dubnu mluvil ředitel divize prodej a strategie Uwe Benkendorff, ale Ruta nepotvrdil.

Pražská energetika už podle jeho slov nakoupila velkou část elektřiny pro příští rok. „Něco máme zajištěné smlouvami s Energotransem a Elektrárnami Opatovice. Zbytek nakupujeme na burze,“ uvedl. Podle jeho slov bude cena elektřiny v hlavním městě pro příští rok nejspíš zlevňovat. O kolik to bude, Ruta zatím neuvedl. „Bude hodně záležet na energetickém regulačním úřadu,“ vysvětlil.

Spotřeba elektřiny v hlavním městě zůstává podle Ruty navzdory ekonomické krizi stabilní. Společnost proto předpokládá zhruba stejný výsledek jako v loňském roce, kdy vydělala 2,17 miliardy korun čistého. „Bude to možná o trochu méně, ale ne o mnoho. Hodně bude záviset na počasí,“ upřesnil Ruta.

Podle jeho slov pomáhá Pražské energetice v letních měsících rostoucí obliba klimatizačních jednotek. Špičkové zatížení hlavního města se i díky nim za posledních deset let zvýšilo z původních 500 na 830 až 850 megawattů. Zimní špičky se přitom díky vytápění pohybují okolo 1200 megawattů.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web