Průlomový lék na rakovinu vstoupí do klinické fáze

Americký výzkumný tým kolem doktora Irvinga Weissmana, ředitele Institutu biologie kmenových buněk a regenerativní medicíny při Stanfordově univerzitě, začne už v příštím roce s první fází klinického testování nového preparátu proti rakovině. Ten bude postaven na blokování účinků proteinu CD47, objeveného Weissmanovým týmem v roce 2010.

 Rakovinné bujení, ilustrační foto
19.7.2013 7:44   |  

Endogenní protein využívá většina rakovinných buněk k tomu, aby je makrofágy imunitního systému napadeného jedince ignorovaly a nepohlcovaly je. Tímto rakovina „obchází“ hlavní princip tvorby protilátek v těle. Nový lék, který Weissmanův tým nedávno prezentoval, bude podáván necelé stovce pacientů.

Při laboratorním testování začaly makrofágy imunitního systému za přítomnosti blokátoru proteinu CD47 pohlcovat rakovinné buňky, a to u všech typů nádorového bujení, na nichž byl preparát vyzkoušen. Celý proces ale přinesl další pozitivní objev: makrofágy kromě pohlcení rakovinné buňky začaly aktivovat a učit T lymfocyty CD8+, jak rozpoznat a ničit rakovinou napadené tělní buňky.

„Učení a aktivaci těchto zabijáckých T lymfocytů jsme naprosto nečekali,“ uvedla při prezentaci objevu hlavní autorka průlomové studie Diane Tsengová. „Při správném využití blokátoru proteinu CD47 lze hovořit v jistém smyslu o personalizované vakcinaci proti rakovině,“ dodala Tsengová.


Čtěte také:

Rakovina byla objevena i u neandrtálců

Dana Syslová: Diagnóza rakoviny byl šok, ale nepřipouštěla jsem si, že můžu umřít

Autor: Marek Schwarzman

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web