První supermarket napájený čistě z bioplynu z potravinového odpadu

Britský řetězec supermarketů Sainsbury’s odhalil plány na přebudování jednoho ze svých obchodů na energeticky nezávislou jednotku, která bude napájena pouze elektřinou vyrobenou z potravinového odpadu. Obchod v Cannocku by podle všeho měl veškerý svůj potravinový odpad zasílat na nedaleké bioplynové elektrárny, z níž do obchodu již vede „přímá elektrická linka“. V elektrárně bude končit obdobný odpad i z okolních supermarketů sítě Sainsbury’s.

 obchod Sainsbury's, ilustrační foto
27.7.2014 7:10   |  

Odpad v podobě neprodatelných, charitativně nevyužitelných či již zkažených potravin ze supermarketů by měla zpracovávat tamní elektrárna Biffa, která má ve svém vybavení kotle na anaerobní rozklad a spalování z něj vzniklého metanu. Manažeři Sainsbury’s zatím neupřesnili, co plánují dělat s vedlejším produktem zmíněného procesu – skleníkovým plynem oxidem uhličitým.

Podle komentáře webu Phys.org se nicméně dá předpokládat, že CO2 bude buď jímán, anebo vypouštěn, neboť takto vzniklý plyn je tamní legislativou považován za environmentálně „neutrální“.

Sainsbury’s již dle svého prohlášení má značné množství zkušeností s využíváním anaerobního rozkladu potravin, ročně tak prý jeho partneři vyrobí dostatek energie k celoročnímu napájení 2500 britských domácností.

obchod Sainsbury's v Cannocku


Čtěte také:

Skotský ostrov Eigg chce být energeticky nezávislý

Obnovitelné zdroje nestačí, Rakousko v noci kupuje levnou elektřinu z Česka

Podpora fotovoltaiky a bioplynu příští rok skončí

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web