Rafinerská společnost Petroplus míří do insolvence | E15.cz

Rafinerská společnost Petroplus míří do insolvence

Rafinerská společnost Petroplus míří do insolvence
Petroplus
• 
ZDROJ: eandt.theiet.org

vrb

Švýcarská společnost Petroplus, největší nezávislý provozovatel rafinerií v Evropě, uvedla, že připravuje žádost o insolvenční řízení ve Švýcarsku. Podobné kroky chystá také v dalších zemích, informovala Reuters. Firma existenční potíže naznačila už minulý týden, v pondělí pak bylo zastaveno obchodování s jejími akciemi na burze. Petroplus má dluhy dosahující až 1,75 miliardy dolarů a jeho situaci zhoršila i nepříznivá situace v odvětví zpracování ropy.

Švýcarský podnik minulý týden uvedl, že zvažuje prodej tří z pěti rafinerií, razantní omezení činnosti a patrně i počtu zaměstnanců. Teď nakonec přistoupil k žádosti o insolvenční řízení. „Tvrdě jsme pracovali na tom, abychom se vyhnuli takovémuto výsledku. Nakonec jsme se ale nebyli schopni dohodnout s věřiteli na vyřešení problémů,“ komentoval situaci generální ředitel Petroplusu Jean-Paul Vettier.

Firma provozuje pět rafinerií, jejichž souhrnná kapacita činí asi 667 tisíc barelů ropy denně a zaměstnává přes 2500 lidí. Vedle tří rafinérií ve Švýcarsku, Francii a Belgii zpracovává firma ropu také v německém Ingolstadtu a britském Corytonu.

„Primárním cílem představenstva Petroplusu je zajištění bezpečného zastavení provozu,“ uvedla společnost. Podle zdroje agentury Reuters již firma informovala zákazníky o zastavení veškerých dodávek z britského Corytonu.

Akcie Petroplusu v uplynulém roce oslabily o více než 90 procent:

PetroplusPetroplusAutor: Reuters

Oszkár Világi: Slovnaft nemá zájem vytlačit z trhu české rafinerie

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!