Ropný boom: Irák má v těžbě brzy překonat Írán i Venezuelu

Irák čeká ropný boom, předpovídá Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Těžba ropy v zemi by se podle ní mohla do roku 2020 více než zdvojnásobit a do roku 2030 by Irák v produkci přeskočil Írán i Venezuelu a zařadil se na druhé místo hned za Saúdskou Arábii. IEA zároveň upozornila, že v případě nedostatečných investic by mohl být růst irácké produkce pomalejší, což by vedlo k růstu cen ropy na světových trzích.

 ropa, Irák
9.10.2012 13:26   |  

Podle základního scénáře IEA by těžba ropy v Iráku měla do konce tohoto desetiletí překročit šest milionů barelů denně. Podle hlavního ekonoma IEA Fatiha Birola bude produkce ropy v Iráku přímo „klíčová pro zdraví globální ekonomiky“. Země se má postarat o 45 procent očekávaného nárůstu globálních ropných dodávek.

Produkce ropy v Iráku řadu let stagnovala kvůli válkám a sankcím. Výraznější růst začala vykazovat v roce 2010 poté, co Bagdád uzavřel kontrakty s velkými ropnými podniky, jako jsou BP, Exxon Mobil, Eni či Royal Dutch Shell.

Irák má čtvrté největší zásoby ropy na světě. V současnosti irácká těžba mírně přesahuje tři miliony barelů denně a je nejvyšší za poslední tři dekády. Další nárůst by mohl znamenat i zamíchání geopolitickými kartami, přinejmenším v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Ohrozit rychlý růst těžby ale můžou kromě nedostatku investic i právní tahanice. Bagdád se pře s autonomní kurdskou oblastí kvůli zákonu, který má vytvořit pravidla pro těžbu a zpracování ropy.


Vývoj ceny ropy WTI za posledních pět let


Ropný trh v současnosti čerpá podporu z potenciálních rizik pro dodávky v podobě občanské války v Sýrii a sporu mezi Íránem a Západem. Týden ale zahájily ceny ropy poklesem, který odrážel obavy trhu z dalších zpráv o zpomalování ekonomického růstu v Číně.


Čtěte také:

Druhá Čína? Irák poroste desetiprocentním tempem

Ropa i plyn se navzdory ekonomice drží vysoko

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web