Rozvojové země investují do zelené energie. V poměru k HDP vede Burundi

Investice rozvojových zemí do obnovitelných zdrojů zažívají boom. Oproti loňsku vzrostly o více než třetinu. V poměru k HDP vydává nejvíce peněz na obnovitelné zdroje Burundi, Keňa či Jordánsko. Vyplývá to ze souhrnné zprávy společnosti REN21.

 Solární panely v zemi třetího světa (ilustrační foto)
1.8.2015 14:01   |  

Zájem o obnovitelné zdroje ve světě stále roste. V celosvětovém měřítku vzrostly investice v oblasti OZE o 17 procent v porovnání s rokem 2013. Loni bylo proinvestováno přes 270 miliard dolarů. Pokud do investic započítáme i velké vodní elektrárny, celkem se proinvestovalo přes 300 miliard dolarů, tvrdí zpráva REN21.

Rozmach obnovitelných zdrojů je patrný v rozvojových zemích - investice se oproti roku 2013 zvýšily o 36 procent na více než 130 miliard dolarů. Z celkové hodnoty investic do OZE v rozvojových zemích patří největší podíl Číně (konkrétně 63 procent). Další velcí investoři ze zemí třetího světa jsou státy jako Indonésie, Keňa, Mexiko, Jihoafrická republika a Turecko.

Vývoj investic do OZE (2004 až 2014)

V poměru k HDP vede Burundi

Pokud ovšem bereme v úvahu výkon ekonomiky a investice vzhledem k výši HDP, vypadá tabulka největších investorů do obnovitelných zcela jinak, uvádí zpráva REN21. Na první místě je Burundi, následované státy Keňa, Honduras, Jordánsko a Uruguay.

Celkový počet lidí, kteří v roce 2014 pracovali v sektoru obnovitelných zdrojů, se vyšplhal na 7,7 milionu.


Čtěte také:

Obnovitelné zdroje překonají do 15 let výrobu elektřiny z uhlí, tvrdí EIA

Obnovitelné zdroje zaměstnávají miliony lidí. Lídrem je Čína

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web