Rozvojové země investují ve velkém do zelené energie

Investice do zelené energetiky v roce 2015 výrazně překonávaly finance proudící do fosilních zdrojů. V celkém objemu se do obnovitelných zdrojů (OZE) investoval více než dvojnásobek oproti uhlí a plynu. Největší podíl na podpoře OZE mají rozvojové země. Vyplývá to ze studie publikované Programem pro životní prostředí OSN.

 ilustrační foto
30.3.2016 12:25   |  

Celosvětově se do obnovitelných zdrojů loni proinvestovalo 285,9 miliardy amerických dolarů (téměř sedm bilionů korun). Výsledek tak překonal dosud rekordní čísla z roku 2011, kdy se proinvestovalo 278,5 miliardy dolarů, uvádí studie.

Na druhou stranu ani investice do instalovaných uhelných a paroplynových elektráren nebyly nízké. Celková částka 130 miliard dolarů však nedosahuje ani na polovinu investic do obnovitelných zdrojů. Ovšem silná základna fosilních zdrojů znamená, že nově instalované obnovitelné zdroje vyrobily v roce 2015 pouze něco málo přes 10 procent světové produkce elektřiny, jak připomíná web oenergetice.cz.

Rozvojové země vedou

Loňský rok byl historicky prvním rokem, kdy rozvojové země vložily do zelené energetiky více peněz než vyspělé země. Brazílie, Indie a Čína a další rozvíjející ekonomiky investovaly celkem 156 miliard dolarů, což představuje nárůst o 19 procent oproti roku 2014. Rozpočet na OZE radikálně navýšila především Čína, a to o 17 procent na 102,9 miliard dolarů - to je více než třetina celkové částky za rok 2015.

Vyspělé ekonomiky investovaly do zelené energie 130 miliard dolarů, o osm procent méně než v roce 2014. Evropa objem peněz snížila o pětinu na 48,8 miliardy dolarů, a to i přsto, že offshore větrné parky zažívají zlaté časy - loni do nich Evropa nasypala rekordních 17 miliard dolarů. USA investovaly do obnovitelné energiky 44,1 miliardy dolarů, nejvyšší částku od roku 2011.


Čtěte také:

Rozvíjející se země zrychlují investice do zelené energie

Investice do obnovitelných zdrojů v Evropské unii klesly nejníže za deset let

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web