Rusko a Čína omezí těžbu ropy, poprvé po řadě let růstu

Produkce ropy v Rusku se letos poprvé za mnoho let sníží, ropné firmy totiž v reakci na dramatický pokles cen suroviny na světových trzích omezují těžbu. Podobný krok oznámila i čínská státní energetická společnost China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), která sníží produkci ropy a plynu poprvé po více než 15 letech. S opětovným nárůstem produkce počítá do dvou let. Ropa za rok a půl zlevnila o více než 70 procent.

Spalování plynu uvolněného při těžbě ropy
20.1.2016 13:27   |  

Těžba by se mohla snížit o dvě až tři procenta, řekl šéf Lukoilu Vagit Alekperov na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Pokles by ale mohl být i výraznější, pokud by ruská vláda přikročila ke zvýšení daní, o kterém nyní uvažuje.


Pád cen ropy ovlivňuje burzy: Evropské akcie jsou nejlevnější od podzimu 2014, přenáší se na ně ropný splín


„Odvětví těžby ropy se dnes nachází blízko hranice přežití,“ řekl Alekperov v rozhovoru s Reuters. Lukoil je největším soukromým těžařem ropy v Rusku.

CNOOC uvedla, že v tomto roce plánuje vytěžit 470 až 480 barelů ropného ekvivalentu, což by bylo první snížení produkce od roku 1999. Loni produkce činila 495 barelů.

Brent Crude Oil

„CNOOC je jedním z prvních velkých světových hráčů, který explicitně řekl, že sníží produkci,“ sdělil podle agentury Bloomberg ředitel poradenské společnosti Eurasia Group Michael Barron. „To hodně vypovídá o tlaku, jaký současné ceny způsobují. Všechny další velké firmy omezily výdaje a samo sebou se rozumí, že někdy v budoucnu jim klesne i produkce,“ dodal.

Akcie CNOOC na burze v Honkongu klesly o 6,1 procenta na 6,58 HKD, což je téměř sedmileté minimum. S akciemi firmy se obchoduje také na burze v New Yorku.

Cnooc

Ceny ropy klesají kvůli enormnímu převisu nabídky na trhu, vliv má ale i zpomalování růstu čínské ekonomiky po letech rychlé expanze. To zvyšuje nervozitu na světových trzích. Loni čínská ekonomika stoupla o 6,9 procenta, nejpomaleji za 25 let. Výpočty agentury Reuters ale ukázaly, že spotřeba ropy v zemi se navzdory zpomalování ekonomiky zvýšila o 2,5 procenta a vystoupila na nový rekord 10,3 milionu barelů denně.

Vážný problém pro Rusko

Světové ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli nadbytečným dodávkám na trh spadly o více než 70 procent a minulý týden se poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel. Alekperov očekává, že se budou v blízkosti 30 dolarů pohybovat i po zbytek prvního čtvrtletí. Za celý tento rok však počítá s průměrnou cenou 50 dolarů za barel. Nyní se cena pohybuje kolem 28 dolarů.

Náměstek ruského ministra financí Maxim Oreškin už minulý týden upozornil, že nízké ceny ropy mohou vést k uzavření některých těžařských aktivit v Rusku. Levná ropa představuje pro Rusko vážný problém, protože prodej ropy a zemního plynu tvoří více než polovinu příjmů státního rozpočtu.


Čtěte také:

V Číně loni dosáhla spotřeba ropy rekordu i přes zpomalování růstu HDP

Čínský růst loni klesl pod sedm procent, je nejpomalejší za čtvrtstoletí

Čína má zájem o ropu z USA, po zrušení restrikcí zadala první objednávku

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web