Rusko a Venezuela se radí, jak zabránit klesajícím cenám ropy

Rusko a Venezuela diskutovaly o společné akci proti padajícím cenám ropy, uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak po pondělním jednání s venezuelským ministrem zahraničí Rafaelem Ramírezem. "Ano, taková iniciativa zde je. O tomto tématu jsme spolu diskutovali a nyní z naší strany tyto návrhy zpracováváme," říká Novak.

 Venezuelský ministr zahraničí Rafael Ramírez
18.11.2014 20:28   |  

Za posledních pět měsíců se světové ceny ropy propadly o zhruba 30 procent, protože výrazně roste těžba v USA i zásoby na trhu a světová poptávka zůstává slabá. Země OPEC to nutí diskutovat o zásahu v podobě omezení těžby, proti tomu se ale zatím staví Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem organizace.

Rusko i Venezuela apelují na OPEC

Pro snížení produkce se z OPEC vyslovují země jako Venezuela, Alžírsko nebo Ekvádor, jejich vliv je ale menší než vliv arabských zemí Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií. Novak uvedl, že s venezuelskými činiteli se znovu setká 25. listopadu. Další podrobnosti sdělit odmítl.

Rusko se už v minulosti snažilo přesvědčit OPEC o potřebě přijmout společné kroky na podporu cen. Žádné hmatatelné výsledky ale jeho snahy nepřinesly.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval k větší koordinaci producentů ropy a řekl, že se připravuje brzká globální schůzka o cenách.


Čtěte také:

Ilona Švihlíková: Vysoká a nebezpečná hra Saúdů

IEA: Spotřeba ropy poroste až na 104 milionů barelů denně

Cena ropy Brent spadla po čtyřech letech pod 80 dolarů

Dva velcí poskytovatelé ropných služeb jednají o sloučení

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web