Rusko překvapivě odkládá privatizaci ropné společnosti Bašněfť | E15.cz

Rusko překvapivě odkládá privatizaci ropné společnosti Bašněfť

Rusko překvapivě odkládá privatizaci ropné společnosti Bašněfť
16. srpna 2016 • 21:35
Ruský premiér Dmitrij Medveděv se rozhodl odložit privatizaci středně velké ropné společnosti Bašněfť. Premiérova mluvčí uvedla, že odklad prodeje podílu schválil prezident Vladimir Putin, ale neupřesnila, jak dlouho odklad potrvá. Prodej padesátiprocentního podílu v Bašněfti měl být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády, rozhodnutí prodej odložit je překvapivé.

Hodnota podílu na moskevské burze dnes činila kolem 261,5 miliardy rublů (98,2 miliardy korun). O koupi podílu projevila zájem například ruská státní ropná společnost Rosněfť, jejíž ředitel Igor Sečin je blízkým spojencem prezidenta Putina. Mezi uchazeče ale patřil i Vagit Alekperov, jeden z nejbohatších lidí v Rusku, který řídí soukromou ropnou společnost Lukoil, poznamenala agentura Reuters.

Lukoil uvažuje o omezení své přítomnosti v Evropě, zaměří se na průzkum

Rusko potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu, neboť ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Podle ruské zpravodajské organizace RBS dospěl Medveděv k rozhodnutí odložit privatizaci Bašněfti poté, co do Kremlu poslala dopis autonomní republika Baškortostán. Společnost Bašněfť má na jejím území část svých těžebních aktivit.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením