Ruský Novatek prodal podíl v projektu Jamal LNG čínské Silk Road

Druhý největší producent zemního plynu v Rusku Novatek dokončil prodej podílu 9,9 procenta v projektu zkapalněného zemního plynu Jamal LNG čínskému fondu Silk Road za 1,09 miliardy eur (29,5 miliardy korun). Novatek má problémy získat na projekt finance kvůli mezinárodním sankcím vůči Rusku a fond v rámci transakce poskytl na financování projektu půjčku 730 milionů eur, uvedla agentura Reuters.

Rozestavěný terminál Jamal LNG
15.3.2016 16:32   |  

Novatek nyní bude vlastnit v projektu podíl 50,1 procenta. Po 20 procentech mají francouzský Total a čínská CNPC.

Projekt v hodnotě 27 miliard dolarů (658,4 miliardy korun) by měl začít s produkcí zkapalněného zemního plynu (LNG) v roce 2017. Celková kapacita produkce má činit 16,5 milionu tun LNG ročně a plné kapacity by měl projekt dosáhnout v roce 2021.

Čínská vláda zřídila fond Silk Road koncem roku 2014 s cílem podpořit propojení Asie a slíbila do něj vložit 40 miliard dolarů. Fond uskutečnil svoji první akvizici loni dubnu, kdy investoval do čínské firmy zabývající se energetickými projekty v Pákistánu.


Čtěte také:

Ruský LNG terminál přišel kvůli sankcím o západní investory. Nahradí je Číňané

Rusko-čínský tandem drtí krize, společné projekty se odkládají

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Plyn dál poteče i přes Česko a Slovensko, slibuje Gazprom

Plyn dál poteče i přes Česko a Slovensko, slibuje Gazprom

Ruský plynárenský podnik Gazprom ujistil slovenského přepravce plynu Eustream, že slovenská i česká síť pro přepravu plynu se bude dlouhodobě využívat i v případě vybudování… více

Komerční prezentace
Mobilní web