Ruský Novatek prodal podíl v projektu Jamal LNG čínské Silk Road

Druhý největší producent zemního plynu v Rusku Novatek dokončil prodej podílu 9,9 procenta v projektu zkapalněného zemního plynu Jamal LNG čínskému fondu Silk Road za 1,09 miliardy eur (29,5 miliardy korun). Novatek má problémy získat na projekt finance kvůli mezinárodním sankcím vůči Rusku a fond v rámci transakce poskytl na financování projektu půjčku 730 milionů eur, uvedla agentura Reuters.

Rozestavěný terminál Jamal LNG
15.3.2016 16:32   |  

Novatek nyní bude vlastnit v projektu podíl 50,1 procenta. Po 20 procentech mají francouzský Total a čínská CNPC.

Projekt v hodnotě 27 miliard dolarů (658,4 miliardy korun) by měl začít s produkcí zkapalněného zemního plynu (LNG) v roce 2017. Celková kapacita produkce má činit 16,5 milionu tun LNG ročně a plné kapacity by měl projekt dosáhnout v roce 2021.

Čínská vláda zřídila fond Silk Road koncem roku 2014 s cílem podpořit propojení Asie a slíbila do něj vložit 40 miliard dolarů. Fond uskutečnil svoji první akvizici loni dubnu, kdy investoval do čínské firmy zabývající se energetickými projekty v Pákistánu.


Čtěte také:

Ruský LNG terminál přišel kvůli sankcím o západní investory. Nahradí je Číňané

Rusko-čínský tandem drtí krize, společné projekty se odkládají

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web