Růst HDP už nezvedá spotřebu elektřiny

Průmysl a domácnosti šetří elektřinou a vidět je to i v celkových číslech spotřeby. Loni i díky teplé zimě čistá spotřeba elektřiny klesla o 2,5 procenta. „Vývoj roku 2014 jen ukazuje, že trend poklesu energetické náročnosti ekonomiky pokračuje, a dokonce se zrychluje. Ani růst HDP o 1,5 až dvě procenta nemusí vyvolat růst spotřeby elektřiny,“ říká Michal Šnobr, který bance J&T radí v oblasti energetiky.

Ilustrační foto
3.3.2015 6:08   |  

Ekonomický růst a spotřeba elektřiny se od sebe oddělily už před více než deseti lety. Reálný HDP od roku 2000 vzrostl o 40 procent, zatímco elektřiny se spotřebuje jen o devět procent více.

Průmysl loni potřeboval o téměř tři procenta elektřiny méně než v roce 2013. Najít ale jednoznačnou souvislost mezi úspornými opatřeními a spotřebou u velkých odběratelů, není snadné. Zpravidla jdou proti sobě dva protichůdné vlivy. Třeba Třinecké železárny a ostravský ArcelorMittal, které patří k největším odběratelům, průběžně optimalizují provoz a u nových technologií vybírají zařízení s nižší spotřebou. V ArcelorMittalu ušetřili i úpravou své místní distribuční sítě.

„Vzhledem k tomu, že v posledních letech Třinecké železárny investují do nových zařízení a rozšiřují výrobu, spotřeba naopak má tendenci růst,“ říká mluvčí oceláren Petra Jurásková. V obou hutích navíc spustí další část ekologizačních investic, které samy o sobě spotřebu elektřiny dál navýší. V Třinci odhadují růst nákladů na elektřinu kvůli provozu technologií pro odprášení provozů v řádu stovek milionů korun ročně.

Podobné je to u největšího tuzemského odběratele elektřiny, Český drah. „Moderní lokomotivy mají více než dvakrát vyšší výkon. Osobní vozy jsou vybaveny klimatizací a dalšími spotřebiči, které ve starších typech nebyly. Zavádí se provoz vyšších rychlostí na dalších úsecích,“ vyjmenovává mluvčí drah Petr Štáhlavský faktory, které spotřebu zvedají. Stejný efekt mají tak výluky a omezení rychlosti v modernizovaných úsecích, kvůli nimž se vlaky musí častěji rozjíždět. Lehčí osobní vlaky a rekuperace
energie naopak elektřinu šetří.

Trend poklesu elektroenergetické náročnosti ekonomiky je nejspíš nezvratný. „Pozorujeme ho už delší dobu, v posledních letech tento parametr klesá až o dvě procenta ročně,“ uvádí výpočty ČEZ jeho mluvčí Barbora Půlpánová. Tlak na efektivnější hospodaření bude pokračovat i kvůli politice Evropské unie, která si dala za cíl zvýšit energetickou účinnost do roku 2030 o 27 procent. Firmy tak budou využívat nové technologie s cílem omezit spotřebu energií.

Nejistá budoucnost
Aktualizovaná Státní energetická koncepce počítá do budoucna s růstem spotřeby elektřiny. Nicméně loňská čísla ukazují, že čistý odběr elektřiny byl nižší, než přepokládá i scénář nízké spotřeby. Rozdíl byl 1,3 terawatthodiny, což odpovídá spotřebě domácností za 35 dnů. V referenčním scénáři, který používá pro plánování budoucích výrobních zdrojů energetická koncepce, měla být loňská spotřeba ještě o 0,2 terawatthodiny vyšší. ČEZ ve svých prognózách počítá s tím, že růst ekonomiky bude v příštích letech rychlejší než pokles elektroenergetické náročnosti hospodářství. Proto očekává mírný růst spotřeby.

Čtěte také:

Energetická unie má snížit závislost na Rusku, Komise jí dala zelenou

ČEZ: Při hrozícím kolapsu energetické soustavy může pomoci Temelín

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web