Růst prodejů v Evropské unii ochladne, čekají automobilky

Představitelé automobilového průmyslu očekávají, že prodeje osobních aut v Evropě třetí rok v řadě porostou. Tempo růstu však ochabne. „Rok 2016 bude dobrý, ale ne tak jako rok minulý,“ řekl na autosalonu v Detroitu Dieter Zetsche, šéf německého Daimleru. Skupina zaznamenala v Evropě sedmnáctiprocentní růst, zabodovaly obě její značky Mercedes-Benz (nárůst o 12,6 procenta) a Smart (71,2 procenta).

Výroba Mercedesu třídy S
18.1.2016 7:49   |  

Nejvyšší představitel automobilky Volvo Hakan Samuelsson na americké přehlídce řekl, že Evropa se konečně vzpamatovala z krize eura a řecké krize. Pomohlo jí zotavení jihoevropských trhů. „Chuť utrácet je zpět. Zpět jsou i Španělsko a Portugalsko.“ V obou zemích loni prudce vzrostl počet registrací vozů. Ve Španělsku o 20,9 procenta, u sousedů o 25 procent.

Dařilo se i italskému trhu, ten si polepšil o 16 procent. Šéf evropského zastoupení Fordu Jim Farley letos očekává pokračování pozvolného růstu“. Jižní země budou kompenzovat snížené tempo v jiných regionech. „Po dlouhé době vidíme solidní růst v jižní Evropě,“ řekl.

Právě oživení jihu bude podle společnosti IHS Automotive hlavním činitelem letošního růstu evropského trhu o více než tři procenta na 14,46 milionu aut. Ještě optimističtější jsou analytici PwC a LMC Automotive, kteří předvídají prodej 14,6 milionu aut.

V Německu loni vzrostly registrace o 5,6 procenta na 3,21 milionu aut. Za zmínku ale stojí Volkswagen. Jeho značkám sice prodeje vzkvétaly, ale všechny kromě Porsche ztrácely tržní podíl. Škoda se loni poprvé dostala do evropské top 10. Zaznamenala 617 tisíc registrací, o 6,1 procenta více než předloni. Registrace nových osobních aut na trzích EU a EFTA loni vzrostly o 9,2 procenta na 14,2 milionu podle ACEA. Největší růst za šest let tak prodeje vrátil na předkrizovou úroveň.

Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také:

Produkce aut v Česku zlomila rekord, loni se jich vyrobilo 1,3 milionu

Prodeje luxusních aut rostly v Česku o desítky procent, vedlo BMW

Jaroslav Matějka Autor: Jaroslav Matějka spolupracovník E15

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web