Saab ukázal nový gripen. Doletí dál a unese více zbraní | E15.cz

Saab ukázal nový gripen. Doletí dál a unese více zbraní

Saab ukázal nový gripen. Doletí dál a unese více zbraní
Nový gripen
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ve švédském Linköpingu byl představen stíhací letoun nové generace Gripen E. Oproti předchozím verzím gripenů má nová stíhačka vylepšený systém avioniky, tedy elektrických a elektronických přístrojů, může nést více zbraní a doletět dále díky silnějšímu motoru a možnosti nést větší objem paliva, oznámil výrobce, švédská společnost Saab.

Gripeny v současnosti využívá pět zemí: kromě České republiky, která má pronajato 14 letounů, je to také Švédsko, Jihoafrická republika, Maďarsko a Thajsko.

Gripeny objednala také Brazílie a předběžně si je vybralo Slovensko. Gripen příští generace začne Saab dodávat Švédsku a Brazílii v roce 2019.

Představení nového gripenu se zúčastnili mimo jiné švédský ministr obrany a velitelé švédského a brazilského letectva. „Státy potřebují moderní protivzdušnou obranu pro uchování své národní suverenity. Náklady na ni však ve srovnání s ostatními výdaji ve společnosti musí být přiměřené. Proto Saab vyvinul pro Gripen E takové konstrukční a výrobní metody, aby došlo k současnému nárůstu schopností a poklesu nákladů,“ uvedl generální ředitel Saabu Håkan Buskhe.

Nový gripenNový gripenAutor: čtk

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!