Šance pro Westinghouse? Česko podepíše dohodu o jádru s Japonskem

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odletí příští neděli se zástupci téměř dvaceti tuzemských firem na podnikatelskou misi do Japonska. Během ní podepíše memorandum o spolupráci v oblasti jaderné energetiky s japonskou vládou a dohodu o spolupráci mezi agenturami na podporu exportu JETRO a CzechInvest.

 Ilustrační foto
30.10.2014 12:32   |  

Podnikatelská mise potrvá od 9. do 13. listopadu. Čeští podnikatelé během ní navštíví japonské firmy, které podnikají v ČR, například Toyotu nebo Panasonic.

Delegace také navštíví továrnu společnosti Toshiba ve městě Keihin, která vyrábí palivové články včetně těch jaderných. Toshiba je přitom také většinovým vlastníkem americké společnosti Westinghouse. Ta se účastnila zrušeného tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a nedávno avizovala, že má o rozvoj české jaderné energetiky stále zájem.

Podle ministerstva je cílem cesty podpora hospodářské a investiční spolupráce. Japonsko je druhým nejaktivnějším investorem v České republice. V Česku působí okolo 252 japonských firem, které vytvořily více než 45 tisíc míst.

Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl loni český vývoz do Japonska 17,1 miliardy korun, dovoz pak 50,9 miliardy. Z Japonska dovážíme hlavně stroje, přístroje pro tisk, auta či integrované obvody. ČR do země vycházejícího slunce exportuje součásti motorů, hračky a tříkolky či telefonní přístroje.


Čtěte také:

Český průmysl je „český“ jen z poloviny, klíčový vliv mají Německo a USA

Kolínská TPCA očekává růst, letos vyrobí 200 tisíc aut

Mládek: Situace na Ukrajině je argument pro dostavbu jaderných elektráren

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web