SB: ČEZ asi z Albánie odejde, vina je na obou stranách | E15.cz

SB: ČEZ asi z Albánie odejde, vina je na obou stranách

SB: ČEZ asi z Albánie odejde, vina je na obou stranách
elektřina
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Česká energetická společnost ČEZ by kvůli eskalujícímu sporu s místními úřady mohla odejít z Albánie, kde ovládá monopolního distributora elektřiny, během několika měsíců. Řekla to dnes zástupkyně Světové banky v Albánii Jane Armitrageová. Vina podle ní padá na obě strany.

Společnost CEZ Shpendarje a albánská vláda si podle Armitrageové vzájemně nedůvěřují, najaly si právníky a zdá se, ze vše směřuje k odchodu. „Na dosažení dohody mezi ČEZ a vládou se vynaložilo mnoho úsilí, ale teď si myslím, že v příštích několika měsících je rozvod na spadnutí,“ řekla podle agentury Reuters Armitrageová na své poslední tiskové konferenci v Tiraně jako zástupkyně SB pro jihovýchodní Evropu.

Ve středu ČEZ oznámila, že se do konce roku rozhodne, zda kvůli napjatému vztahu s albánskými úřady ze země zcela odejde. V úterý se představitelé firmy sešli s albánským premiérem a odchod společnosti ČEZ ze země padnul jako jeden ze způsobu řešení složité situace, které společnost v Albánii čelí. Albánie je jedinou zemí, kde se ČEZ nedaří dosáhnout očekávané návratnosti investic.

ČEZ získala 76 procent v distribuční společnosti CEZ Shperndarje v roce 2009 za 102 milionů eur (asi 2,8 miliardy korun). Na konci loňského roku místní regulátor prudce zvýšil tarify, které distribuční firma platí státem vlastněné elektrárenské společnosti, distributor ale nedostal možnost zdražit proud koncovým zákazníkům. Firma se tak dostala do ztrát, což se negativně promítá i do hospodaření celé ČEZ.

Představitelé firmy se s albánským premiérem dohodli na nutnosti situaci rychle vyřešit. Albánský stát přislíbil nominovat své vyjednavače pro jednání s ČEZ do dneška. ČEZ upřednostňuje buď dohodu s albánským státem, nebo odprodej části či veškerých akcií své dceřiné firmy v Albánii někomu jinému.

ČEZ už informoval Světovou banku, že hrozí riziko čerpání záruk, které banka za investice ČEZ v Albánii poskytla. V polovině letošního roku měla firma v Albánii ztrátu 2,3 miliardy korun po zisku 0,8 miliardy korun v roce 2011.

Armitageová z eskalace napětí mezi oběma stranami viní jednak neschopnost ČEZ snížit komerční a technické ztráty, jednak odmítavý postoj vládních úřadů ke zvýšení cen pro spotřebitele. Co se týče záruk Světové banky, otázku jejich čerpání by podle ní měli řešit právníci.

Světová banka v nejbližších měsících podpoří dovoz elektřiny do Albánie, jejíž energetiku založenou na vodních elektrárnách ochromují opakující se sucha. Bude také prosazovat, aby vláda pokračovala v reformách energetického sektoru, uvedla Armitrageová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!