Šéf OMV: Kdo je proti druhému Nord Streamu, nezastupuje Evropu

Konsorcium pro rozšíření plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa po dně Baltského moře musí svůj projekt účinněji vysvětlovat Evropské komisi a zmírňovat obavy z toho, že naruší energetickou bezpečnost Evropy. Řekl to dnes šéf rakouské společnosti OMV, která je členem konsorcia, sestaveného loni v září ruským Gazpromem. Proti projektu Nord Stream 2 se staví zejména země východní části Evropské unie, které poukazují na riziko zvýšení dominance Ruska na evropském trhu s plynem.

Nord Stream
20.1.2016 19:56   |  

Na projektu Nord Stream 2 se dohodl Gazprom s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell. Výsledkem projektu může být vyřazení Ukrajiny jako tranzitní země pro dodávky ruského plynu do Evropy. Úplné vyřazení Ukrajiny z tranzitu plánuje Rusko od roku 2019.

Proti rozšíření plynovodu protestovaly v listopadu země východní části EU včetně Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyška a Estonska v dopise zaslaném místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Česko se k dopisu, který upozorňoval na možné negativní dopady projektu na energetickou bezpečnost, nepřipojilo.

Nevoli na východě Evropy vyvolal už první plynovod Nord Stream, který v roce 2011 začal přivádět do Německa ruský plyn podmořskou cestou, a obešel tak území Polska, Běloruska a Ukrajiny.

Mapa plynovodu Nord Stream

Zdroj: Gazprom

Šéf OMV Rainer Seele uvedl, že zastánci Nord Stream 2 musí ukázat, že projekt zájmy Evropy nepoškodí, ale podpoří. „Musíme zvýšit úsilí, abychom Evropskou komisi přesvědčili, že jde o projekt, který je v zájmu Evropy,“ řekl Seele novinářům na konferenci o plynu ve Vídni. „Musíme tento projekt definovat a lépe ho v Bruselu vysvětlovat,“ citovala ho agentura Reuters.

Předseda Evropské rady Donald Tusk minulý měsíc řekl, že Nord Stream 2 by podle údajů Evropské komise zvýšil závislost Evropy na jednom dodavateli a koncentroval do této jedné cesty 80 procent dodávek ruského plynu. Také by to znamenalo dominantní pozici ruské společnosti Gazprom na německém trhu s podílem přes 60 procent. Rusko nyní zajišťuje zhruba třetinu evropské spotřeby plynu.

Spory s Ukrajinou

Rozšíření plynovodu by zvýšilo jeho kapacitu na dvojnásobných 110 milard krychlových metrů ročně. Gazprom by se úplným obejitím Ukrajiny zbavil pravidelných sporů o ceny s Kyjevem, které se projevily přerušením dodávek ruského plynu do Evropy v letech 2006 a 2009.

Seele ujistil, že projekt bude splňovat pravidla Evropské unie a mohl by prospět i zemím jihovýchodní Evropy prostřednictvím zvýšených dodávek do rakouského plynovodního uzlu v Baumgartenu. Posílí podle něj také dodávky plynu do Evropy v době, kdy bude evropská poptávka narůstat a domácí produkce klesat. „Země, které vystupují proti projektu, nezastupují Evropu. Řada zemí jej podporuje a jasně říká, že je v jejich zájmu,“ řekl Seele.


Čtěte také:

Nízké ceny zaškrtí investice do těžby plynu, varuje Gazprom

Evropa odebrala více plynu z Ruska, navzdory plánům snižovat závislost

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web