Seriál Borgiové přinese Česku dalších 400 milionů | E15.cz

Seriál Borgiové přinese Česku dalších 400 milionů

Seriál Borgiové přinese Česku dalších 400 milionů
Borgiové
• 
ZDROJ: HBO/Jonathan Hession

Aleš Borovan

Jednou z největších letošních zahraničních filmových investic v Česku bude výroba francouzského televizního seriálu Borgiové. Jeho druhá řada se v českých ateliérech a exteriérech začne natáčet 26. března, konec je plánován na listopad. Stejně jako u první řady vznikne dvanáct dílů, celkový rozpočet, zahrnující i natáčení v Itálii, přesáhne 25 milionů eur, tedy více než 625 milionů korun.

„Český rozpočet předpokládám ve výši 16 milionů eur (v přepočtu asi 400 milionů korun – pozn. aut.),“ uvedl Petr Moravec z koprodukční firmy Etic Films. České ministerstvo kultury projekt podpořilo skoro 34 miliony korun.

Rovněž první řada Borgiů se částečně vyráběla v Česku, a to v letech 2010 a 2011. Producenti, firmy Atlantique Production Lagardere Entertainment (Francie), EOS Entertainment (Německo) a Etic Films (Česko), zde tehdy utratili přes 210 milionů korun. Celkový rozpočet se pohyboval kolem 25 milionů eur.

Seriál Borgiové je další z řady velkých zahraničních projektů, které do Česka přitáhl vládní program podpory filmového průmyslu. Ten českým i zahraničním producentům nabídl proplacení části utracených peněz s cílem zvýšit atraktivitu země pro filmaře. Program od roku 2010 doposud přilákal filmařské štáby snímku Mission: Impossible – Ghost Protocol, Red Tails nebo amerického televizního seriálu Missing. V roce 2010 vláda na tento program vyčlenila 250 milionů, loni pak 300 milionů korun. Letos to je rovněž 300 milionů. Z programu vedle domácích filmařů profitují i hotely, dopravní společnosti nebo firmy nabízející catering.

Autor: Aleš Borovan
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!