Siemens bude v Česku vyvíjet vlaky pro svět

1.12.2010 7:29   |  

V České republice se budou vyvíjet vlaky a soupravy metra pro celý svět, oznámila společnost Siemens. Ta zdvojnásobí současný počet svých vývojových pracovníků tak, aby jich ve vývojovém centru kolejových vozidel v Praze a Ostravě pracovaly v roce 2012 celkem dvě stovky. Tím se české centrum stane třetím největším vývojovým střediskem kolejových vozidel v koncernu Siemens, po výzkumných základnách v Německu a Rakousku.

„Vzhledem k tomu, že budeme pro moderní vlaky hledat také subdodavatele, otevřou se tím nové příležitosti pro české firmy,“ dodal Jan Maj, ředitel divize Mobility skupiny Siemens v České republice. Skupina podniků Siemens v Česku vykázala v obchodním roce 2009/2010 obrat 30 miliard korun. Objemem exportu z Česka ve výši 17 miliard korun se řadí mezi největší tuzemské vývozce. Nové výzkumné aktivity by měly napomoci tato čísla dále zvýšit.

Zájem o vývojové středisko mezinárodního významu projevily i Čína a Rusko, což jsou velmi slibné trhy i pro odbyt kolejových vozidel. Přesto se koncern nakonec rozhodl, že v těchto zemích budou pouze konstrukční skupiny, které budou už existující vlaky přizpůsobovat místním podmínkám. Představitelé Siemensu připustili, že i u nás budou mít problémy s vyhledáváním dostatečně schopných a kvalifikovaných konstruktérů.

„Hledáme i mezi talentovanými studenty technických vysokých škol v Praze, Ostravě a Pardubicích,“ uvedl Maj. Firma jim nabízí stáže a stipendia i další vzdělávání propojené přímo s praxí. Siemens měl již dříve v Česku vlakové vývojové pracoviště, v němž pracovalo až 150 konstruktérů. Po uzavření závodu na výrobu kolejových vozidel v Praze na Zličíně v roce 2008 jich však v koncernu zůstala pracovat jen třetina. Nyní se jim i novým technikům nabídnou další možnosti.

Není příliš obvyklé, že zahraniční majitelé ponechávají nebo rozšiřují výzkum v České republice; obvykle laboratoře rozvíjejí jen ve svých mateřských zemích.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web