Silná poptávka pohání výrobu aut, od začátku roku se jich prodalo 350 tisíc | E15.cz

Silná poptávka pohání výrobu aut, od začátku roku se jich prodalo 350 tisíc

Silná poptávka pohání výrobu aut, od začátku roku se jich prodalo 350 tisíc
Výroba v TPCA
• 
ZDROJ: TPCA

ČTK

Tuzemská výroba osobních aut v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o dvě procenta na 349 766 vozů. Produkce stoupla v Hyundai a v TPCA. Tuzemský prodej se zvýšil o pět procent. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Produkce stoupla v Hyundai a v TPCA, naopak ve Škodě Auto o tři procenta klesla. Škoda Auto měla podíl na celkové produkci 55,8 procenta, nošovická Hyundai 26 procent a TPCA ze středočeského Kolína 18,2 procenta.

„Tempo růstu výroby motorových vozidel v České republice v prvním čtvrtletí plně potvrzuje naše prognózy, které předpokládají celkové meziroční zvýšení o zhruba pět procent. S ohledem na strukturu tuzemské automobilové výroby bude tento růst dosahován ve zcela dominantním měřítku v oblasti výroby osobních a lehkých užitkových vozidel,“ komentoval výsledky Petr Kymlička z auditorské a poradenské sítě BDO.

„Rostoucí zákaznická poptávka zejména po značkách Škoda a Hyundai povede jednak k další akceleraci tempa růstu výroby osobních vozidel ve druhém čtvrtletí a také ke zvýšení podílu uvedených značek na úkor TPCA,“ myslí si Kymlička.

V lednu se v Česku prodalo 17 500 automobilů

Za první čtvrtletí se v České republice vyrobilo 989 autobusů, což oproti stejnému období roku 2015 představuje pokles výroby o jedno procento. Iveco se na produkci podílelo 90 procenty a SOR necelou jednou desetinou. Iveco zaznamenalo růst, zatímco SOR Libchavy vyrobil o polovinu méně autobusů než v loňském prvním čtvrtletí. V kategorii nákladních aut jediný výrobce Tatra Trucks zvýšil produkci o 14 procent na 229 vozů.

Jediný výrobce v kategorii motocyklů, týnecká Jawa Moto, zaznamenal růst o 96 procent na 674 strojů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!