Vahland: Škodovky nebudou lacinou verzí volkswagenů

27.10.2010 20:31   |  

Škoda Auto bude příští rok vyrábět menší vůz, než je Fabie, a do deseti let chce rozšířit své portfolio o další čtyři až pět modelů. Plánuje také zdvojnásobení výroby a odbytu přibližně na 1,5 milionů vozů ročně. Dnes to oznámil šéf představenstva Škody Auto Winfried Vahland a odmítl zároveň spekulace, že by Škoda měla snižovat kvalitu svých vozů a hrát v koncernu Volkswagen podružnou roli.

Škoda se podle Vahlanda v rámci koncernu nemá stát levnou značkou. „Škoda je silná značka, která hraje v koncernu stěžejní roli a bude ji hrát i v budoucnu. V žádném případě nebudou škodovky lacinou verzí volkswagenů,“ uvedl Vahland. Odmítl tak nedávné spekulace, že mateřský koncern bude Škodu tlačit ke snižování kvality a vybavenosti jejích vozů tak, aby příliš nekonkurovaly volkswagenům.


Čtěte více:

Volkswagen nařídil omezovat výbavu škodovek

VW: Škoda je příliš dobrá. To se musí změnit


Největší potenciál automobilky Vahland vidí za současného ekonomického vývoje především v Číně, Rusku a Indii. V těchto zemích by se také během následujícího desetiletí měla vyrábět až polovina škodovek. Například v Číně by se vedle Šanghaje měly škodovky vyrábět ještě v dalším závodě koncernu Volkswagen. Naopak firma v současnosti neuvažuje o expanzi na americký kontinent.

Firma ale zároveň předpokládá, že bude rozšiřovat i kapacitu tuzemských závodů a bude nabírat nové lidi. „Potřebujeme rozšířit personál technologického vývoje, odbytu a nepřímý personál. Zároveň musíme ale zvýšit produktivitu,“ uvedl.

Vahland nevyloučil, že by se škodovky mohly v budoucnu dovážet do Česka, nebo naopak že by závody Škody v Česku vyráběly automobily i pod jinou značkou.

Vedle malého městského vozu, který by se měl začít vyrábět příští rok, má přijít v dohledné době na trh škodovka, která bude vyplňovat mezeru mezi Fabií a Octavií. Vahland tento vůz charakterizoval jako „velký rodinný, cenově výhodný vůz“. Přibýt by měly i další vozy segmentů MPV a SUV. Hlavním prodejním artiklem má být ale stále Octavia.

Vahland také představil budoucnost vozů Škoda na elektrický pohon. „Flotila elektromobilů vyjede v roce 2012. Řeší se dojezd, cena a bezpečnost akumulátorů. Elektromobily nicméně určitě budou, je to jen otázka času. Do té doby musíme vyvíjet ekologicky ohleduplná auta s klasickým pohonem,“ sdělil Vahland s tím, že v dohledné době bude mít každý škodovácký model svou Greenline variatu.

Automobilka Škoda Auto se z loňského krizového roku rychle oklepala. Letos totiž za první tři čtvrtletí prodala 568 990 vozů, což je nejlepší výsledek za toto období v historii. Tržby díky tomu vzrostly meziročně o 16,3 procenta na 160 miliard korun a čistý zisk dokonce 115 procent na šest miliard korun.


Čtěte více: Škodovce se daří - prodala rekordní počet aut a zisk zvýšila o 115 procent


Autor: haj

Komentáře

Čtěte také

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

Letový režim je neúčinný a před špionážními praktikami úřadů vás neochrání, tvrdí americký whistleblower a bojovník proti „vládní špionáži“ Edward Snowden. Řešení obav před tím,… více

Mobilní web