Vahland: Škodovky nebudou lacinou verzí volkswagenů

27.10.2010 20:31   |  

Škoda Auto bude příští rok vyrábět menší vůz, než je Fabie, a do deseti let chce rozšířit své portfolio o další čtyři až pět modelů. Plánuje také zdvojnásobení výroby a odbytu přibližně na 1,5 milionů vozů ročně. Dnes to oznámil šéf představenstva Škody Auto Winfried Vahland a odmítl zároveň spekulace, že by Škoda měla snižovat kvalitu svých vozů a hrát v koncernu Volkswagen podružnou roli.

Škoda se podle Vahlanda v rámci koncernu nemá stát levnou značkou. „Škoda je silná značka, která hraje v koncernu stěžejní roli a bude ji hrát i v budoucnu. V žádném případě nebudou škodovky lacinou verzí volkswagenů,“ uvedl Vahland. Odmítl tak nedávné spekulace, že mateřský koncern bude Škodu tlačit ke snižování kvality a vybavenosti jejích vozů tak, aby příliš nekonkurovaly volkswagenům.


Čtěte více:

Volkswagen nařídil omezovat výbavu škodovek

VW: Škoda je příliš dobrá. To se musí změnit


Největší potenciál automobilky Vahland vidí za současného ekonomického vývoje především v Číně, Rusku a Indii. V těchto zemích by se také během následujícího desetiletí měla vyrábět až polovina škodovek. Například v Číně by se vedle Šanghaje měly škodovky vyrábět ještě v dalším závodě koncernu Volkswagen. Naopak firma v současnosti neuvažuje o expanzi na americký kontinent.

Firma ale zároveň předpokládá, že bude rozšiřovat i kapacitu tuzemských závodů a bude nabírat nové lidi. „Potřebujeme rozšířit personál technologického vývoje, odbytu a nepřímý personál. Zároveň musíme ale zvýšit produktivitu,“ uvedl.

Vahland nevyloučil, že by se škodovky mohly v budoucnu dovážet do Česka, nebo naopak že by závody Škody v Česku vyráběly automobily i pod jinou značkou.

Vedle malého městského vozu, který by se měl začít vyrábět příští rok, má přijít v dohledné době na trh škodovka, která bude vyplňovat mezeru mezi Fabií a Octavií. Vahland tento vůz charakterizoval jako „velký rodinný, cenově výhodný vůz“. Přibýt by měly i další vozy segmentů MPV a SUV. Hlavním prodejním artiklem má být ale stále Octavia.

Vahland také představil budoucnost vozů Škoda na elektrický pohon. „Flotila elektromobilů vyjede v roce 2012. Řeší se dojezd, cena a bezpečnost akumulátorů. Elektromobily nicméně určitě budou, je to jen otázka času. Do té doby musíme vyvíjet ekologicky ohleduplná auta s klasickým pohonem,“ sdělil Vahland s tím, že v dohledné době bude mít každý škodovácký model svou Greenline variatu.

Automobilka Škoda Auto se z loňského krizového roku rychle oklepala. Letos totiž za první tři čtvrtletí prodala 568 990 vozů, což je nejlepší výsledek za toto období v historii. Tržby díky tomu vzrostly meziročně o 16,3 procenta na 160 miliard korun a čistý zisk dokonce 115 procent na šest miliard korun.


Čtěte více: Škodovce se daří - prodala rekordní počet aut a zisk zvýšila o 115 procent


Autor: haj

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web