Škoda začala vyrábět nový motor, využijí ho i koncernové vozy

18.11.2009 19:44   |  

Automobilka Škoda Auto, začala vyrábět ve svém mladoboleslavském závodě nové nízkoobjemové motory, které využijí i ostatní značky koncernu Volkswagen. Čtyřválcový agregát s přímým vstřikováním má objem 1,2 litru s výkonem 77 kW, je přeplňovaný turbodmychadlem. Uvedl to mluvčí firmy Jaroslav Černý u příležitosti oslav 110 let výroby motorů v Mladé Boleslavi.

Nový motor se nebude montovat jen do Škodovek, ale také do vozů Audi, Volkswagen a Seat. Auta s tímto agregátem ponesou označení TSI. „Pro firmu půjde o jeden z nejdůležitějších motorů a jsme proto rádi, že se nám podařilo jeho výrobu přiřadit do našeho závodu,“ řekl Milan Staněk, vedoucí výroby agregátů. Firma bude ve stejných prostorech vyrábět také novou převodovku MQ 100.

Loni vyšlo z továrny na výrobu agregátů v Boleslavi 270.875 tříválcových atmosférických motorů 1,2 HTP a 538.069 převodovek MQ 200. Nový motor bude v Boleslavi nejen montován, ale bude tam i odléván blok motorů a obráběny některé důležité díly.

Největší česká automobilka dnes oslavila přesně 110 let od představení prvního motoru vyrobeného v Mladé Boleslavi. Při této příležitosti byla dnes v mladoboleslavském Škoda Auto muzeu otevřena nová expozice historických i současných motorů.

První oficiální jízda motocyklem Laurin&Klement byla podniknuta 18. listopadu 1899 v Praze. Pánové Václav Laurin a Václav Klement se roku 1898 nechali volně inspirovat motocyklem bratří Wernerů z Paříže. Po několika úpravách zahájili na přelomu let 1898 a 1899 výrobu.

Kromě obecně známých motorů pro osobní vozy se ale v Boleslavi vyráběly i agregáty pro jiná použití: navijáky pro letecké balony za první světové války, chladící jednotky v 60. - 80. let 20. století nebo licenční letecké motory L&K - Lorraine Dietrich a Škoda - Hispano Suiza.

Výroba motorů v dnešní podobě byla v Boleslavi zahájena 20. prosince 2001 v hale M6 v takzvané nové „motorárně“. Závod zaměstnává 600 lidí. Každý den sjede z linek až 2800 kusů. Celkem bylo od roku 1899 v Boleslavi vyrobeno již více než deset milionů motorů.

Škoda se věnuje také výrobě převodovek a náprav. Převodovky jsou v Mladé Boleslavi vyráběny od 1. ledna 2001 taktéž v hale M6 s výrobní kapacitou až 2900 kusů denně. Výroba převodovek zaměstnává 800 lidí. Hlavním produktem automobilky je manuální pětistupňová převodovka MQ 200.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web