Sledujte Londýn II. | E15.cz

Sledujte Londýn II.

Sledujte Londýn II.
Jan Stuchlík, zápisník
• 
ZDROJ: E15

Jan Stuchlík

Před třemi lety britská vláda dala zelenou stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C a na tomto místě jsem se dopustil troufalé předpovědi, že osud evropské jaderné energetiky a dostavby Temelína bude záviset na britském jaderném snažení. Platí to stále, jen v mnohem temnějších kulisách.

Britská ministryně pro energetiku Amber Ruddová v dopise poslancům připustila, že Velká Británie se bez dvou nových bloků v dohledné době obejde. Nedostatek elektřiny, kterým zastánci jádra strašili, nehrozí. Nahradí je jiné elektrárny a na ceně elektřiny to nebude znát. Jen se Britům nepovede splnit cíle pro snižování skleníkových emisí.

Mnohem vyšší hra se hraje za Lamanšským průlivem. Dva britské bloky má stavět tamní polostátní a hodně zadlužená EdF, která ale navzdory všem britským vládním garancím stále marně hledá peníze na stavbu. O osudu Hinkley Point C a koneckonců o osudu celé EdF se jedná přímo v Elysejském paláci. Vypadá to, že stát, tedy vlastník 85 procent akcií koncernu, bude souhlasit s výplatou dividend ve formě akcií.

Jinými slovy do firmy dolije kapitál. Francouzský ministr hospodářství Emanuel Macron na riskantní stavbě britských bloků trvá. Drobní akcionáři se bouří a žádají stažení akcií EdF z burzy, protože stát se nechová jako většinový akcionář, ale jako stoprocentní vlastník. Pro jádro, včetně toho českého, to prostě zatím moc dobře nevypadá.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!