Slovenské firmy se v Íránu dohodly na výstavbě zásobníků ropy

Firmy ze Slovenska a z Íránu budou spolupracovat na projektech výstavby ekologických ropných zásobníků i při výrobě lehkých vrtulových letadel. Hodnota kontraktů činí 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

 Ilustrační foto
21.1.2016 16:41   |  

Jednání o rámcových dohodách o spolupráci byla součástí podnikatelské mise zástupců čtyř desítek slovenských firem v Íránu, která se konala tento týden a která byla součástí oficiální návštěvy slovenského ministra financí Petera Kažimíra v Teheránu.

Rozvoj spolupráce mezi slovenskými a íránskými firmami by po letech mělo umožnit zrušení mezinárodních ekonomických sankcí vůči Teheránu.

Konec sankcí

Spojené státy a Evropská unie o minulém víkendu zrušily protiíránské sankce, neboť Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) konstatovala, že Írán splnil všechny požadavky, které na něj kladla jeho loňská dohoda s šesti mocnostmi.

Slovenský ministr financí během návštěvy Iránu podepsal se svým íránským kolegou Alím Tadžebníjou bilaterální dohody o vzájemné ochraně investic a o zamezení dvojího zdanění. Slovenská investiční agentura SARIO zase uzavřela s íránskou partnerskou organizací memorandum o spolupráci.

O spolupráci s íránskými společnostmi usilují také české podniky. Během nedávné návštěvy ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka v Íránu byla podepsána dohoda, na jejímž základě brněnská firma Zetor Tractors dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za pět milionů eur (135 milionů korun).


Čtěte také:

Írán se může stát regionální velmocí, Saúdové jsou v defenzivě

Írán reaguje na zrušení sankcí: zvýší vývoz ropy o 500 tisíc barelů denně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web