Slovenské firmy se v Íránu dohodly na výstavbě zásobníků ropy

Firmy ze Slovenska a z Íránu budou spolupracovat na projektech výstavby ekologických ropných zásobníků i při výrobě lehkých vrtulových letadel. Hodnota kontraktů činí 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

 Ilustrační foto
21.1.2016 16:41   |  

Jednání o rámcových dohodách o spolupráci byla součástí podnikatelské mise zástupců čtyř desítek slovenských firem v Íránu, která se konala tento týden a která byla součástí oficiální návštěvy slovenského ministra financí Petera Kažimíra v Teheránu.

Rozvoj spolupráce mezi slovenskými a íránskými firmami by po letech mělo umožnit zrušení mezinárodních ekonomických sankcí vůči Teheránu.

Konec sankcí

Spojené státy a Evropská unie o minulém víkendu zrušily protiíránské sankce, neboť Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) konstatovala, že Írán splnil všechny požadavky, které na něj kladla jeho loňská dohoda s šesti mocnostmi.

Slovenský ministr financí během návštěvy Iránu podepsal se svým íránským kolegou Alím Tadžebníjou bilaterální dohody o vzájemné ochraně investic a o zamezení dvojího zdanění. Slovenská investiční agentura SARIO zase uzavřela s íránskou partnerskou organizací memorandum o spolupráci.

O spolupráci s íránskými společnostmi usilují také české podniky. Během nedávné návštěvy ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka v Íránu byla podepsána dohoda, na jejímž základě brněnská firma Zetor Tractors dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za pět milionů eur (135 milionů korun).


Čtěte také:

Írán se může stát regionální velmocí, Saúdové jsou v defenzivě

Írán reaguje na zrušení sankcí: zvýší vývoz ropy o 500 tisíc barelů denně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web