Slovenskou státní podporu pro Jaguar vyšetřuje Evropská komise | E15.cz

Slovenskou státní podporu pro Jaguar vyšetřuje Evropská komise

24. května 2017 • 13:50

Evropská komise zahájila podrobné vyšetřování plánu Slovenské republiky poskytnout britské automobilce Jaguar Land Rover 125 milionů eur (3,3 miliardy korun) na investici do nového závodu u Nitry.

Komise má pochybnosti, zda tento plán splňuje pravidla Evropská unie o státní pomoci. Automobilka hodlá do továrny investovat celkem 1,4 miliardy eur (37 miliard korun).

"Je dobré, když veřejné investice stimulují hospodářský růst v členských zemích. Musíme se však vyhnout škodlivému soutěžení mezi členskými státy. Komise důkladně prošetří, zda je plánovaná pomoc ze strany Slovenské republiky skutečně nevyhnutelná k tomu, aby společnost Jaguar Land Rover umístila svou investici v Nitře, zda je tato pomoc omezená na nevyhnutelné minimum a zda narušuje hospodářskou soutěž či poškozuje soudržnost v EU," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Jaguar F-Type opravdu dostal čtyřválec! Výkonem však sporťák nezahanbí

Továrna u Nitry s kapacitou 150 tisíc vozidel ročně by měla zahájit provoz v příštím roce. Jaguar Land Rover sídlí v Británii, od roku 2008 je však součástí indické společnosti Tata Motors.

Komise má pochybnosti zejména o tom, zda plánovaná státní pomoc stimuluje soukromé investice. Slovenská republika podle komise navíc tvrdí, že bez této pomoci by se investice automobilky Jaguar Land Rover realizovala mimo Evropskou unii, konkrétně v Mexiku. Komise však uvedla, že bude muset přezkoumat indicie, podle kterých měla státní podpora přimět společnost Jaguar Land Rover, aby dala Slovensku přednost před jinou členskou zemí EU.

Superauta v akci. Podívejte se, která přešla od designérského konceptu do silničního provozu

O továrnu se podle dřívějších informaci kromě Slovenska ucházely také Česká republika, Polsko, Maďarsko a Turecko. Později se výběr zúžil na Polsko a Slovensko.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!