Smělý cíl EU: spotřeba energií by měla do roku 2030 klesnout o třetinu

Evropská unie by měla do roku 2030 dosáhnout třicetiprocentních úspor energie. S návrhem přišla Evropská komise, konečně slovo však budou mít členské země. Ty by se měly k návrhu vyjádřit na říjnovém summitu energetické a klimatické politiky. Česko o podobný závazek nestojí.

Jaderná elektrárna Temelín
23.7.2014 17:16   |  

„Je to ambiciózní a zároveň realistické,“ komentoval dnešní návrh komisař pro energetiku Günther Oettinger. Cílem je podle něj mimo jiné i vyslat signál trhům, aby investovaly do úsporných technologií.

Nižší emise o 40 procent

Dnes zveřejněný záměr doplňuje lednový návrh komise, aby EU do roku 2030 snížila o 40 procent emise skleníkových plynů z hodnot roku 1990. Na celounijní úrovni by měl také existovat závazek, aby 27 procent energie pocházelo z obnovitelných zdrojů.

Podle komise ke splnění 40procentního snížení emisí by stačil závazek energetických úspor ve výši 25 procent, v médiích se před dnešním rozhodnutím komise objevovaly údaje okolo 27 či 28 procent.

Anketa

Je cíl snížit spotřebu energií v EU do roku 2030 o třetinu reálný?

Ano   26% Ne   63% Nedokážu posoudit   11%

V anketě hlasovalo 253 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Kde budou investice nejvíce potřeba, ale podle něj bude záviset až na konkrétních rozhodnutích, jak podobného cíle dosáhnout - zda snahou redukovat spotřebu fosilních paliv například v dopravě či třeba snižováním energetické náročnosti provozu staveb. „Ale předpokládám, že se budeme pohybovat v dvouciferných částkách milionů eur,“ dodal Oettinger.

Téma energetické účinnosti a úspor nabylo v EU na významu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Unie přemýšlí, jak snížit závislost na importu z Ruska. Dnes komise uvedla, že každé procento energetických úspor na evropské straně sníží potřebu dovozu plynu o 2,6 procenta.

Závazek není v zájmu unie, tvrdí Česko

Česká republika si ale nemyslí, že by stanovení takového závazného cíle bylo v zájmu unie nebo Česka, poznamenal dnes v Bruselu státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. „Česko dlouhodobě úspěšně snižuje energetickou náročnost své ekonomiky,“ řekl. Sdělení komise si podle něj česká vláda zanalyzuje.

Proti závaznému cíli na úspory je například i Velká Británie a některé další státy, které varují, že taková potřeba spořit podkope ekonomický růst. Jiné země EU jej ale prosazují - líbí se například v Německu, Belgii, Dánsku, Irsku, Lucembursku či Portugalsku.

O 20 procent nižší spotřeba energií do roku 2020

Unie má v současné době stanoveno, že do roku 2020 sníží spotřebu energií o 20 procent. Podle dnešních údajů, které představil Oettinger, se tento cíl skoro podaří naplnit. Nyní EU předpovídá, že bude dosaženo úspor 18 až 19 procent.

Stanovených dvaceti procent by podle komisaře mohlo být dosaženo, kdyby všechny země unie skutečně provedly ty změny, které od nich unijní pravidla žádají. Plné převzetí směrnice o energetické účinnosti z roku 2012 dosud oznámily Itálie, Kypr, Dánsko, Malta a Švédsko. Nová opatření ale podle něj komise v tomto směru už přijímat nebude.


Čtěte také:

Česko dohodlo s EU plán podpory dovážené zelené elektřiny

Oettinger: Břidlicový plyn má smysl, pokryje desetinu evropské spotřeby

Brusel: Ukrajině dáme na plyn 11 miliard eur

Autor: čtk, pav

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web