Smíření přes ropu? Libyjská státní firma začne vyvážet z opozičního území

Libyjská státní ropná společnost National Oil Corporation (NOC) začne s okamžitou platností pracovat na obnovení vývozu ropy ze tří terminálů, které jsou pod kontrolou protivládních sil generála Chalífy Haftara. Informovala o tom agentura AFP. NOC přitom spadá pod mezinárodně uznávanou vládu národní jednoty, jejíž síly musely tento týden kvůli náporu Haftarových milic terminály opustit.

Libyjský ropný terminál Rás Lanúf
14.9.2016 9:46   |  

„Naše technické týmy už začaly vyhodnocovat, co je potřeba udělat, abychom odstranili vnější vlivy a mohli co nejrychleji obnovit vývoz (ropy),“ uvedla NOC v tiskovém prohlášení. Organizace zároveň potvrdila, že zůstává věrná mezinárodně uznávané vládě. Neupřesnila, jaký bude její vztah k Haftarovi. Vyjádřila ale přesvědčení, že její činnost pomůže zlepšit vztahy mezi znepřátelenými libyjskými frakcemi.

Haftarovy jednotky, které podporují mezinárodně neuznaný kabinet sídlící na východě země, obsadily a mají plně pod kontrolou tři ropné terminály Rás Lanúf, As-Sidru a Zuvajtínu. Jde o nejvýznamnější terminály v Libyi a právě přes ně se vyvážela většina ropy, než oblasti před více než dvěma lety obsadily milice.


Přečtěte si: Libyjské protivládní síly dobyly hlavní ropné terminály


Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech se postavil proti němu a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům.

Libye je závislá na vývozu ropy, z jejího prodeje pochází kolem 98 procent vládních příjmů. Obnova vývozu ropy je nyní jedním z hlavních problémů země. Než se Libye v roce 2011 propadla do chaosu, těžilo se tam denně asi 1,6 milionu barelů ropy. Nyní se těžba pohybuje pouze kolem 200 tisíc barelů denně.


Čtěte také:

Bývalý Kaddáfího generál zahájil boj o ropné terminály

Z Libye může odejít až milion lidí, varuje italský generál

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web