Solar Global začal kupovat solární elektrárny, do půlroku chce 15 megawattů

Česká solární pětka Solar Global se pustila do expanze. Prostřednictvím dceřiné společnosti Solar Global Investment koupila v Česku dvě elektrárny s celkovým výkonem 2,5 megawattu. Jednou z nich je elektrárna Solek V, což je jediná velká fotovoltaická elektrárna, kterou v tuzemsku provozovala společnost Solek Group. Před podpisem jsou smlouvy o koupi dalších dvou elektráren, čímž by se firma dostala na celkový výkon 7,5 megawattu. Do poloviny příštího roku chce vlastnit 15 megawattů.

Ilustrační foto
3.12.2015 8:05   |  

Solar Global Investment založili letos v září Vítězslav Skopal a Stanislav Absolon, kterým od letošního jara patří sto procent Solar Globalu, a František Smolka, který se do jara na vlastnictví Solar Globalu podílel. Na akvizice vyčlenili investoři vlastní peníze, v záloze mají ještě bankovní financování. Zatím za pořízení dvou elektráren firma utratila necelých dvě stě milionů korun.

„Po dokončení akvizic zvážíme optimalizaci financování jednotlivých projektů. Elektrárny také dokážeme technicky vylepšit a zvýšit tak jejich výrobu,“ vysvětluje solární plány František Smolka, kterému patří polovina SG Investment. U jedné z elektráren už objevili technický problém, jehož odstraněním se výroba zvedne o tři až pět procent.

Solek Group se prodejem elektráren z Česka stahuje. Podnik se soustředí na projekty v zahraničí, například v Chile.

Zatímco Solar Global, který vlastní třináct elektráren s výkonem pětadvacet megawattů, posiluje, Solek Group se prodejem z Česka stahuje. „Pracujeme na postupném prodeji aktiv tam, kde máme pouze jeden zdroj a tím i velmi malý podíl na trhu. Současně je pro nás náročné sledovat regulaci v dané zemi. Už minulý rok jsme takto prodali megawattový park na Slovensku,“ říká Zdeněk Sobotka, člen představenstva Solek Group.

Firma se teď soustředí na projekty v zahraničí, kde nebude závislá na dotacích. Letos začne stavět v Chile elektrárnu s výkonem tří megawattů. Pro Solar Global znamená nákup elektráren také posílení pro svůj byznys servisu a údržby fotovoltaik.

Její společnost FVK Global Service je dvojkou na tuzemském trhu a stará se o více než sto megawattů elektráren. K nim nyní přibudou i nyní koupené výrobny. „Chceme také rozvíjet segment střešních solárních instalací a navazující obor akumulace elektrické energie. Pro tyto aktivity plánujeme založení nové firmy,“ dodává Vítězslav Skopal, předseda představenstva a spolumajitel Solar Globalu.


Čtěte také:

Pokud se vláda usnese, Vitásková vypíše podporu obnovitelných zdrojů

Výrobce baterií chce propojit malé solárníky a vymazat z trhu velké hráče

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web