Solární byznys živí v USA víc lidí než ropa a plyn

Solární průmysl ve Spojených státech zaměstnává více lidí než ropa a plyn dohromady. Vyplývá to z aktuálního reportu Solar Foundation. Fotovoltaika ke konci roku 2015 dávala práci 209 tisícům Američanů.

 Solární farma v Kalifornii
20.1.2016 14:09   |  

Při pohledu na počet lidí zaměstnaných v oboru americký solární byznys vyrostl loni o 20 procent, uvádí zpráva. Sektor v roce 2015 vygeneroval 35 tisíc nových pracovních míst. Jde o razantní růst třetí rok po sobě.

Nicméně v rámci solárního průmyslu nerostou všechny oblasti rovnoměrně. Největší nárůst je patrný u lidí, kteří přímo instalují solární zařízení. Loni jich v této oblasti pracovalo na 120 tisíc, v roce 2010 jich bylo 44 tisíc. Ostatní oblasti solárního průmyslu zůstávají posledních pět let stabilní.

Počet lidí pracujících v solárním byznysu v USA (2010 - 2015)

červená - instalace, žlutá - výroba, šedivá - prodej a distribuce, tmavě šedivá - vývoj, černá - ostatní

“Solární sektor zaměstnává v USA o 77 procent více lidí než uhelný průmysl. Od roku 2014 vytvořil sektor solárních instalací více pracovních míst než výstavba ropných a plynových dopravních systémů a těžba ropy a zemního plynu dohromady,“ uvádí zpráva.

Počty lidí zaměstnaných v průmyslu ropy a zemního plynu loni klesly o 17 tisíc na konečných 184 500. Zaměstnanost ve zmíněných oborech však v posledních letech rostla. Ještě před pěti lety pracovalo v průmyslu na 160 tisíc lidí, přičemž vrchol zaznamenal těžební sektor v roce 2014, kdy zaměstnával přes 201 tisíc lidí. Od té doby ale klesá.


Čtěte také:

Obnovitelné zdroje zaměstnávají miliony lidí. Lídrem je Čína

Nové technologie zlevní solární panely, Evropě se boom vyhne

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web