Dokud se nezmění zákon, další solární a větrné zdroje nebudou

10.3.2010 16:18   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Zájemci o stavby a připojení nových solárních a větrných elektráren zatím musí žít v nejistotě. Distribuční společnosti totiž nehodlají žádné další tyto zdroje připojovat, dokud nebudou schváleny takové legislativní změny, které budou nově regulovat oblast obnovitelných zdrojů energie (OZE) a především sniží státem dotované výkupní ceny z těchto zdrojů. Řekl to šéf provozovatele přenosové sítě ČEPS Petr Zeman.

Některé změny již obsahuje aktuální vládní novela zákona, která má v budoucnu umožnit meziročně snižovat státem dotované výkupní ceny za elektřinu z obnovitelných zdrojů pro nová zařízení o více než dosavadních pět procent. Současné Sněmovně se však normu již zřejmě schválit nepodaří.

Podle Zemana by tak nové legislativní normy platit od příštího roku. Podmínkou ale je, že problémem se začne neprodleně zabývat vláda, která vzejde z květnových voleb. Zítra mají ČEPS, distributoři a zástupci provozovatelů OZE jednat o dalším postupu.

Pouze změna výkupních cen však zřejmě stačit nebude. „Změna cen je jen jedním krokem,“ uvedla mluvčí ČEPS Jana Jabůrková. České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) tak dále doporučuje změnu systému podpory OZE a eliminaci nereálných požadavků na připojení nových solárních a větrných elektráren. Žádá také změnu obchodního modelu, což zahrnuje například zvýšení exportu.

Zeman, který je zároveň předsedou správní rady ČSRES, dodal, že studie analytické společnosti EGÚ potvrdila existenci limitů určujících hranici bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy. „Výsledky studie ukazují na nutnost legislativně ošetřit možnost regulace fotovoltaických a větrných elektráren. Jsme přesvědčeni, že pouze za těchto podmínek je možný trvale udržitelný rozvoj obnovitelných zdrojů v energetice,“ podotkl.

Podle studie EGÚ činí limitující hodnota pro dodávku z neregulovatelných obnovitelných zdrojů 1650 MW pro roky 2010 až 2012, pro roky 2013 až 2015 je tato hodnota 2000 MW. Pro připojený výkon ze zdrojů s přerušovanou výrobou musí být v provozu určité množství regulační zálohy, aby byl zabezpečen rezervní výkon umožňující reagovat na výkyvy výroby a spotřeby, uvádí ČSRES.

Podle ČSRES činí k 31. lednu součet potenciálního výkonu již schválených připojení fotovoltaických a větrných elektráren 8063 megawattů. Ke stejnému datu existují žádosti o celkovém výkonu 2352 MW s již uzavřenou smlouvou o připojení. Distribuční společnosti předpokládají, že do konce roku 2010 bude nainstalováno 1985 MW. Ke konci ledna byly do elektrizační soustavy připojeny fotovoltaické a větrné zdroje o výkonu 672 MW.

ČEPS mlží a distributoři porušují zákon, míní kritici

Podle předsedy České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromíra Řeháka jsou ale tyto údaje hodně nadsazené. „O tato čísla se nelze opírat. Jde pouze o hypotetické součty, nikdo nemůže nyní přesně říct, kolik megawattů bude skutečně nainstalováno. Zdaleka ne všechny schválené projekty totiž mají zajištěné financování,“ řekl Řehák deníku E15.

Řehák proto nesouhlasí ani se zastavením vydávání nových kladných stanovisek ke stavbě dalších větrných a solárních zdrojů, ke kterému nedávno na výzvu ČEPS přistoupili hlavní distributoři - ČEZ a E.ON. „ČEZ a E.ON tím porušují energetický zákon, ze kterého vyplývá, že distributor má povinnost připojit elektrárnu, která splňuje technické podmínky pro připojení. Doplatí na to občané a malí výrobci, kteří si chtějí připojit zdroj o několika kilowattech,“ tvrdí Řehák.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace tak požaduje okamžité uvolnění blokací rezervací pro malé instalace do 200 kilowattpeaků, což jsou především instalace na střechách rodinných domů a podílejí se pouze několika procenty na výkonu fotovoltaických elektráren v České republice. Navíc nijak nezasahují do stability přenosové sítě, uvedl Řehák.

ČEPS nutnost omezení zdůvodňuje obavami o bezpečnost a stabilitu sítě. Při současném tempu připojování zejména solárních elektráren podle ČEPS hrozí situace, že bude především v letních měsících výroba elektřiny vyšší než spotřeba, což by přenosovou soustavu ohrozilo.

Rozmach solární energetiky v Česku podporuje vysoká výkupní cena elektřiny z těchto zdrojů, která je navíc garantovaná po dobu 20 let. Pro podnikatele se stala výstavba fotovoltaických elektráren vyhledávanou investicí, ale prudký nárůst výrobních kapacit obnovitelných zdrojů energie zároveň vyvolal obavy energetiků, zda rozvodná síť je schopna takové množství elektřiny pojmout.

ČSRES sdružuje provozovatele regionálních distribučních soustav. Členy jsou ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, Pražská energetika distribuce a provozovatel národní přenosové soustavy ČEPS.

Autor: Jiří Holuša, čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web