Solárníci svádějí další boj o svůj byznys

26.4.2011 9:12   |  

Část investorů do tuzemských solárních elektráren varuje před údajným dalším pokusem státu zlikvidovat celé odvětví fotovoltaiky. Poslanecká sněmovna totiž během dubna projedná novelu energetického zákona, která by měla provozovateli elektrizační sítě umožnit takzvané dispečerské řízení obnovitelných zdrojů – tedy odpojování solárních i větrných zdrojů v situacích, kdy hrozí kolaps v dodávkách elektřiny.

Vládní návrh novely uvádí, že by to bylo možné v případě „ohrožení bezpečnosti či stability sítě“. Takové zdůvodnění se ale nelíbí Platformě pro obnovitelné zdroje energie (OZE), která sdružuje některé investory a podnikatele tohoto odvětví. „Je to příliš vágní pojem,“ říká právník platformy Jakub Hájek. Obává se, že zmíněná pasáž novely bude sloužit pro cílené vypínání nezávislé konkurence. Něco podobného už podle něj státní podnik ČEPS a distribuční společnosti učinily, když loni vyhlásily stopstav na připojování dalších solárních zdrojů a větrníků.

Fotovoltaická asociace, další sdružení solárníků, dispečerské řízení neodmítá. „Tento princip funguje i v jiných zemích,“ uvedl její předseda představenstva Aleš Spáčil. Asociace ale hodlá prosazovat, aby energetický zákon obsahoval záruky, že nikdo dispečerského řízení nezneužije. „V ostatních zemích také odpojený zdroj dostává náhradu, která jde z kapes energetické společnosti. Dispečer je tedy opatrný,“ říká Spáčil s tím, že podobné by to mělo být i v Česku.

Pokud by ovšem dispečerské řízení nebylo zneužíváno, může být pro fotovoltaiku a větrníky spíše příznivou zprávou. „Pokud projde novela, bude možné připojit více těchto zdrojů do soustavy,“ uvedl člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Státní provozovatel přenosové sítě sice bude dál dohlížet na dodržování pravidla, podle něhož nesmí současně vyráběný výkon ve fotovoltaických a věrných elektrárnách překročit 1650 megawattů. Právě dispečerské řízení je ale zárukou, že se tak nestane ani v případě, když bude k síti připojeno více obnovitelných zdrojů. Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner předpokládá, že v příštím období bude možné podpořit připojení malých solárních instalací na střechách s výkonem do třiceti kilowattů.

Právník Platformy pro OZE Jakub Hájek na druhé straně považuje za nevhodný už samotný termín „dispečerské řízení“. Odpojování nebo snižování výkonu obnovitelných zdrojů by bylo přijatelné za přesně stanovených podmínek, ale návrh novely je podle něj nedostatečný.

Kromě garance kompenzace neobsahuje ani povinnost upozornit na zásah dispečera předem a stanovit opatření, která povedou k nápravě. „Zákon by měl přesně definovat, za jakých podmínek je možné obnovitelný zdroj odpojit. A měl by tu být nezávislý dozor,“ dodává Hájek.
Dispečerské řízení se má týkat obnovitelných zdrojů s výkonem nad sto kilowattů.

Autor: Jan Žižka, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web