Soud odmítl dovolání United Energy proti výpovědi dodávek uhlí

6.1.2010 15:00   |  

Firma United Energy (UE) neuspěla u Nejvyššího soudu s dovoláním proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z července 2008 ve sporu o dodávky uhlí. Žalobu na určení neplatnosti výpovědi smlouvy o dodávkách hnědého uhlí pro komořanskou teplárnu United Energy zamítl už v roce 2007 ústecký krajský soud, Vrchní soud o rok později jeho rozhodnutí potvrdil. Nejvyšší soud dovolání odmítl jako nepřípustné, řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

O rozhodnutí, které padlo nedávno bez veřejného jednání, informovala novináře mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná. Verdikt Nejvyššího soudu ve věci určovací žaloby se podle ředitele komunikace Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Martina Maňáka netýká podstaty sporu. „Soud vůbec nezkoumal platnost smlouvy o dodávkách uhlí pro společnost United Energy. Posuzoval pouze formálně právní aspekty řešení a tímto svým rozhodnutím potvrdil, že spor o platnost smlouvy je nutné řešit jinou právní cestou, a to prostřednictvím žaloby na plnění,“ řekl Maňák s tím, že United Energy už dříve tuto žalobu k ústeckému krajskému soudu podala.

Zhruba čtyřletý spor se týkal obchodního vztahu Mostecké uhelné (nyní Czech Coal Services) a United Energy, která požadovala, aby soud nařídil uhelné firmě dodávat i nadále komořanské teplárně uhlí. Mostecká uhelná totiž v roce 2006 smlouvu s provozovatelem komořanské teplárny vypověděla. Důvodem bylo podle Novotné dlouholeté neplnění závazků ze strany United Energy, která pak napadla vypovězení smlouvy u soudu.

Spory mezi oběma firmami jsou dlouhodobé a týkají se ceny uhlí. United Energy v minulosti patřila do skupiny J&T, nyní je dceřinou firmou nového Energetického a průmyslového holdingu (EPH), v němž má dvě pětiny J&T stejně jako skupina PPF, pětinu vlastní Daniel Křetínský. S J&T, a také s elektrárenským gigantem ČEZ, Czech Coal svádí dlouhodobý souboj o podíl na energetickém trhu.

Po podání výpovědi v roce 2006 přestal Czech Coal podle Maňáka smlouvu fakticky dodržovat a pod hrozbou přerušení dodávek uhlí jednostranně vnutil firmě United Energy krátkodobé, jednoroční kontrakty na dodávku uhlí s cenou vysoce převyšující úroveň průměrných tuzemských tržních cen.

„V důsledku odpírání dodávek uhlí ze strany Czech Coal a soustavného tlaku na razantní zvyšování cen uhlí byla UE nucena ukončit odběr uhlí od Czech Coal a zajistit si dodávky od jiných dodavatelů. V loňském roce proto s vynaložením vysokých nákladů vybudovala novou uhelnou skládku, od ledna se podařilo uzavřít smlouvu se třemi jinými dodavateli hnědého uhlí. Tím se to prakticky vyřešilo,“ doplnil Maňák.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web