Soud odmítl dovolání United Energy proti výpovědi dodávek uhlí

6.1.2010 15:00   |  

Firma United Energy (UE) neuspěla u Nejvyššího soudu s dovoláním proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z července 2008 ve sporu o dodávky uhlí. Žalobu na určení neplatnosti výpovědi smlouvy o dodávkách hnědého uhlí pro komořanskou teplárnu United Energy zamítl už v roce 2007 ústecký krajský soud, Vrchní soud o rok později jeho rozhodnutí potvrdil. Nejvyšší soud dovolání odmítl jako nepřípustné, řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

O rozhodnutí, které padlo nedávno bez veřejného jednání, informovala novináře mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná. Verdikt Nejvyššího soudu ve věci určovací žaloby se podle ředitele komunikace Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Martina Maňáka netýká podstaty sporu. „Soud vůbec nezkoumal platnost smlouvy o dodávkách uhlí pro společnost United Energy. Posuzoval pouze formálně právní aspekty řešení a tímto svým rozhodnutím potvrdil, že spor o platnost smlouvy je nutné řešit jinou právní cestou, a to prostřednictvím žaloby na plnění,“ řekl Maňák s tím, že United Energy už dříve tuto žalobu k ústeckému krajskému soudu podala.

Zhruba čtyřletý spor se týkal obchodního vztahu Mostecké uhelné (nyní Czech Coal Services) a United Energy, která požadovala, aby soud nařídil uhelné firmě dodávat i nadále komořanské teplárně uhlí. Mostecká uhelná totiž v roce 2006 smlouvu s provozovatelem komořanské teplárny vypověděla. Důvodem bylo podle Novotné dlouholeté neplnění závazků ze strany United Energy, která pak napadla vypovězení smlouvy u soudu.

Spory mezi oběma firmami jsou dlouhodobé a týkají se ceny uhlí. United Energy v minulosti patřila do skupiny J&T, nyní je dceřinou firmou nového Energetického a průmyslového holdingu (EPH), v němž má dvě pětiny J&T stejně jako skupina PPF, pětinu vlastní Daniel Křetínský. S J&T, a také s elektrárenským gigantem ČEZ, Czech Coal svádí dlouhodobý souboj o podíl na energetickém trhu.

Po podání výpovědi v roce 2006 přestal Czech Coal podle Maňáka smlouvu fakticky dodržovat a pod hrozbou přerušení dodávek uhlí jednostranně vnutil firmě United Energy krátkodobé, jednoroční kontrakty na dodávku uhlí s cenou vysoce převyšující úroveň průměrných tuzemských tržních cen.

„V důsledku odpírání dodávek uhlí ze strany Czech Coal a soustavného tlaku na razantní zvyšování cen uhlí byla UE nucena ukončit odběr uhlí od Czech Coal a zajistit si dodávky od jiných dodavatelů. V loňském roce proto s vynaložením vysokých nákladů vybudovala novou uhelnou skládku, od ledna se podařilo uzavřít smlouvu se třemi jinými dodavateli hnědého uhlí. Tím se to prakticky vyřešilo,“ doplnil Maňák.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web