Spolupráce Rosněfťu a Exxonu dostává konkrétnější obrysy

Největší ruská ropná společnost Rosněfť a americký gigant Exxon Mobil pokročily ve vzájemné alianci uzavřením smlouvy o spolupráci v těžbě nekonvenčních zdrojů ropy na Sibiři. Šéf Rosněfti Igor Sečin spolu s šéfem Exxonu Rexem Tillerosnem předložili na ceremoniálu v černomořském městě Tuapse prezidentovi Vladimiru Putinovi strategický dokument.

 ropa, Arktida
16.6.2012 9:41   |  

Potenciál produkce ropy z břidlic a dalších nepropustných hornin na Sibiři se v materiálu odhaduje na 300.000 barelů denně.

Příští rok by se měly uskutečnit průzkumné vrty, které bude podle sjednané dohody financovat americká firma. Rosněfť a Exxon v dubnu podepsaly smlouvu o strategickém partnerství, podobné dohody pak státní ruská společnost uzavřela s italskou Eni a norským Statoilem. Rosněfť chce s jejich pomocí zejména rozvíjet těžbu v ruské části Arktidy.

Rusko má na rozdíl od Saúdské Arábie, která je jeho nejbližším konkurentem, jen velmi málo volných těžebních kapacit. Pokud chce zůstat největším světovým producentem ropy, musí rozvíjet i těžbu z pobřežních a nekonvenčních ložisek. Ty přitom nelze těžit běžnými metodami, ale technologiemi horizontálních vrtů a hydraulického štěpení, které nyní ovládají ve světě v komerčním měřítku vesměs jen americké firmy.


Čtěte také:

Rosněfť bude se Statoilem těžit ropu a plyn v Arktidě

Rosněfť a Exxon chystají velké projekty v USA i Rusku

Rosněfť a Exxon budou strategickými partnery


Rosněfť odhaduje, že zásoby ropy v nepropustných horninách na územích, kde má těžební licence, dosahují 1,2 miliardy barelů. Některé licence ale neumožňují těžit ve velkých hloubkách, kde se tyto zásoby většinou nacházejí.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web