Spolupráce Rosněfťu a Exxonu dostává konkrétnější obrysy

Největší ruská ropná společnost Rosněfť a americký gigant Exxon Mobil pokročily ve vzájemné alianci uzavřením smlouvy o spolupráci v těžbě nekonvenčních zdrojů ropy na Sibiři. Šéf Rosněfti Igor Sečin spolu s šéfem Exxonu Rexem Tillerosnem předložili na ceremoniálu v černomořském městě Tuapse prezidentovi Vladimiru Putinovi strategický dokument.

 ropa, Arktida
16.6.2012 9:41   |  

Potenciál produkce ropy z břidlic a dalších nepropustných hornin na Sibiři se v materiálu odhaduje na 300.000 barelů denně.

Příští rok by se měly uskutečnit průzkumné vrty, které bude podle sjednané dohody financovat americká firma. Rosněfť a Exxon v dubnu podepsaly smlouvu o strategickém partnerství, podobné dohody pak státní ruská společnost uzavřela s italskou Eni a norským Statoilem. Rosněfť chce s jejich pomocí zejména rozvíjet těžbu v ruské části Arktidy.

Rusko má na rozdíl od Saúdské Arábie, která je jeho nejbližším konkurentem, jen velmi málo volných těžebních kapacit. Pokud chce zůstat největším světovým producentem ropy, musí rozvíjet i těžbu z pobřežních a nekonvenčních ložisek. Ty přitom nelze těžit běžnými metodami, ale technologiemi horizontálních vrtů a hydraulického štěpení, které nyní ovládají ve světě v komerčním měřítku vesměs jen americké firmy.


Čtěte také:

Rosněfť bude se Statoilem těžit ropu a plyn v Arktidě

Rosněfť a Exxon chystají velké projekty v USA i Rusku

Rosněfť a Exxon budou strategickými partnery


Rosněfť odhaduje, že zásoby ropy v nepropustných horninách na územích, kde má těžební licence, dosahují 1,2 miliardy barelů. Některé licence ale neumožňují těžit ve velkých hloubkách, kde se tyto zásoby většinou nacházejí.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužení největších ropných společností vzrostlo za rok o třetinu

Zadlužení největších ropných společností vzrostlo za rok o třetinu

Ropný byznys sužují nízké ceny ropy. Souhrnný čistý dluh 15 největších severoamerických a evropských ropných firem dosahoval na konci letošního března 383 miliard dolarů, uvedl… více

Komerční prezentace
Mobilní web