Srbové chtějí South Stream, v Bulharsku záleží na volbách

Plynová krize na Ukrajině rozvířila nové debaty o výstavbě plynovodu South Stream. Brusel naléhal na balkánské státy, aby projekt zmrazily, dokud se nevyřeší jeho soulad s unijní legislativou. Eurokomisař Günter Oettinger ale v pondělí naznačil, že překážky nejsou nepřekonatelné.

roury pro plynovod South Stream
18.6.2014 7:44   |  

„South Stream je projekt, který opravdu přijímáme,“ podotkl. Srbsko chce podle včerejších ruských vyjádření stavět potrubí podle plánu. Osud bulharského úseku mohou ovlivnit předčasné volby, které se v zemi uskuteční v září nebo v říjnu.

Bulharský premiér Plamen Orešarski v uplynulých dnech opakovaně ujišťoval, že skutečně vydal příkaz projekt pozastavit. Gazprom totiž tvrdil, že vše pokračuje beze změn, a v podobném duchu se vyjadřovali i někteří bulharští představitelé.

Téma se patrně stane součástí předvolební kampaně, všeobecně se totiž očekává brzký zánik Orešarského menšinové vlády. Vládní Bulharská socialistická strana (BSP) v poslední době čelila nařčením menšího koaličního Hnutí za práva a svobody (DPS), že kvůli potrubí zatahuje zem do sporu s EU.

Nová soutěž

Do voleb favorizovaná Opoziční strana Občané za evropský rozvoj Bulharska expremiéra Bojka Borisova uvedla, že má v úmyslu zrušit kontrakt na výstavbu plynovodu v hodnotě 3,5 miliardy eur. Získalo ho ruské konsorcium v čele s firmou Strojtransgaz. Vlastní ji Gennadij Timčenko, který se dostal na seznam Rusů, na něž USA uvalily sankce. Borisov slibuje vypsat novou transparentní soutěž.

Podobné problémy jako Bulharsko řeší i Srbsko, které se chce začlenit do EU, ale zároveň má silné vazby na Rusko. Moskva od Srbska očekává, že zahájí výstavbu v červenci, jak bylo v plánu. „Všechny dohody zůstávají v platnosti a žádné změny nenastaly,“ řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov během návštěvy Bělehradu. Za projekt v uplynulých dnech lobboval Matteo Renzi, premiér Itálie, kde má končit jedna větev plynovodu.


Čtěte také:

EU žádá Bulharsko, aby zastavilo práce na plynovodu South Stream

Plynovod South Stream přes Bulharsko má stavět Timčenkova firma

Gazprom se dohodl s OMV a Allseas na výstavbě částí South Stream

Autor: pap

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web